BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Könnyedén teljesülhet a hiánycél

Mindössze a 1,4 százalékos hiánnyal zárt az államháztartás a harmadik negyedév végén – derül ki a tegnap közzétett statisztikai adatokból. Ilyen alacsony hiányra alig volt példa a harmadik negyedévben (kétszer volt ennél alacsonyabb a deficit), ahogyan nagyon kedvezőnek számít az is, hogy a kilenc havi összesítésben 2,6 százalékos deficit alakult ki.

A KSH uniós, államháztartási statisztikákat közöl (vagyis az önkormányzati mérlegekkel együtt mér), míg a nemzetgazdasági tárca pénzforgalmi egyenlege a központi költségvetés adott időszaki számlaforgalmát nézi. Utóbbi jóval gyorsabban elkészülő mutatóból csütörtökön már az év végi zárást is megtudhatjuk – ez a most közölt harmadik negyedéves mutatóval együtt azt valószínűsíti, hogy bőven a 2,9 százalékos hiánycél alatt zárt a költségvetés.

Az csak később derül ki, valójában mindez hogyan is sikerült, a mostani harmadik negyedéves számok azonban sokat elárulnak. Például azt, hogy a kormány nem a kiadások lefaragásában jeleskedett. Soha ilyen magas nem volt ugyanis az elvonási arány, mint most - 1999 óta nem volt olyan harmadik negyedév, amikor a GDP-arányos elvonás 50 százalék fölé került volna, csak az idén. Az természetes, hogy az év második felében nagyobbak a bevételek (a társasági adófizetés nagy része ilyenkorra esik, miközben a karácsonyi kereskedelmi forgalom az áfa-bevételeket nyomja meg), de ilyen magas bevételi mutatókra nem volt még példa. Ha a negyedik negyedév olyan jól sikerült bevételi szempontból, mint azt a pénzforgalmi adatok alapján várható a múlt év bevételi rekordot hozhat: így Magyarország stabilizálhatja a helyét a legnagyobb elvonást alkalmazó országok között.

Mindebben a legnagyobb szerepe a fogyasztási adók emelésének van: 2010 óta leginkább ezek súlya növekedett a bevételeken belül. Most már az állami bevételek majdnem 40 százaléka kötődik a fogyasztáshoz és az importhoz.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.