BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fontos nyersanyagok továbbra sem érkeznek Kínából

Hiába állapodott meg Washington és Peking, vannak olyan nyersanyagok, amelyeknek nem indult meg a szállítása. Szemben a ritkaföldfémekkel, a germánium és az antimon továbbra sem talál utat Kínából a világpiacra.

Jelentősen visszafogta két fontos, a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag exportját Kína a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.

Antimony,(sb),Mine,,Mining.,Stibnite,Ore,(antimonite,,Antimony,Trisulfide),Held
Az antimon is sok területen fontos nyersanyag / Fotó: BJP7images / Shutterstock

Az antimon és a germánium exportját már régebb óta korlátozza Kína, mint a ritkaföldfémekét

Az antimon és a germánium exportja az elemzés szerint júniusban 88, illetve 95 százalékkal volt alacsonyabb, mint januárban. A ritkaföldfémekhez hasonlóan Kína mindkét elem esetében messze a legnagyobb termelőnek és feldolgozónak számít.

A két nyersanyagot az ázsiai ország 2023-ban és 2024-ben vette fel az az exportellenőrzési listára, majd Washington csipkereskedelmi korlátozásaira adott válaszként tavaly decemberben betiltotta ezek exportját az Egyesült Államokba.

Kína aztán áprilisban a ritkaföldfémeket is felvette az exportellenőrzési listára az Egyesült Államokkal folytatott vámvitája miatt, ami az exportmennyiségek visszaeséséhez vezetett. Emiatt 

Miután a két szuperhatalom megállapodott, a ritkaföldfémek exportja júniusban ismét jelentősen növekedett, a germánium és az antimon szállításai viszont a történelem egyik legalacsonyabb szintjére estek vissza.

Megpróbálták kijátszani a korlátozásokat

A múlt héten a kínai hírszerzés arról számol be, hogy történtek kísérletek az exportellenőrzés kijátszására rakomány átrakodás útján. Az árukat ebben az esetben először harmadik országokba szállították, mielőtt végső rendeltetési helyükre juttatták volna el. A Reuters hírügynökség információi szerint például Thaiföld és Mexikó szokatlanul nagy mennyiségű antimont exportált az Egyesült Államokba.

A 2023. júliusi exportkorlátozások bevezetése óta a nagy tisztaságú germánium világpiaci ára több mint megduplázódott, míg az antimon ára tavaly május óta csaknem négyszeresére emelkedett. Az antimont például lőszerben, infravörös célkövető rakétákban, atomfegyverekben és éjjellátó készülékekben, valamint akkumulátorokban és fotovoltaikus berendezésekben (napelemekben) használják.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.