BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy projektekbe fog Kína

Főleg infrastrukturális beruházások beindításával akarja újra felgyorsítani a növekedést a kínai vezetés. Az élénkítés jegyében sok területen felszámolják a hatósági árakat.

A kínai vezetés felgyorsítja azt a 7 ezer milliárd jüan (1,1 ezer milliárd dollár) értékű programot, amelynek keretében 300 infrastrukturális beruházással adnak lökést a lassuló gazdaságnak – értesült meg nem nevezett forrásból a Bloomberg. A Li Ko-csiang kormánya által már jóváhagyott projekteket felügyelő országos fejlesztési és reformbizottság (NDRC) nem kommentálta az információt.

A beruházások beindítása azt mutatja, hogy a kínai vezetés szerint még nem ad elég lendületet a belső fogyasztás, holott az új irányvonal korábban már azt tette volna a gazdaság motorjává. A most jóváhagyott projektek egyelőre hét ágazatra terjednek ki, beleértve többek között az olaj- és gázvezetékek építését, az egészségügyet, a közlekedést, a bányászatot és a környezetbarát energiatermelést. (A vasúti beruházások értéke idén meghaladhatja az 1,1 ezer milliárd jüant, miután a 2011-2015-ös ötéves terv eddig eltelt időszakában elmaradtak a tervezettől.) A finanszírozásba a központi és a helyi kormányzatok, valamint az állami vállalatok, illetve hitelintézetek mellett a magánszektort is be akarják vonni – közölte a névtelen forrás. Nem 2008-at írunk – emlékeztetett a pénzügyi válság idején bevetett 4 ezer milliárd jüanos ösztönző csomagra egy pekingi közgazdászprofesszor –, akkor csak a minél gyorsabb bővülés volt a cél, most viszont fontos a minőség, a hatékonyság és a fenntarthatóság is.

A kínai GDP-növekedés tavaly becslések szerint 7,4 százalék lett (ez 24 éve a leggyengébb tempó), az idei első negyedévben pedig akár 7 százalék alá is kerülhet az év/éves adat – állítják elemzők. Idén az első 11 hónapban 45,1 ezer milliárd jüanra rúgott Kínában a bruttó állóeszköz-felhalmozás értéke, ezen belül az infrastruktúrára 9,8 ezer milliárd jutott a kínai statisztikai hivatal adatai szerint. A piacok jól fogadták, hogy az infrastruktúra fejlesztése továbbra is a növekedés egyik fő forrása marad – a hír nyomán a jüan 0,11 százalékkal 6,2130-ig erősödött a dollárral szemben az előző napi 0,26 százalékos gyengülés után.

Ez év elejétől más reformintézkedéseket is életbe léptetett az NDRC: a reformbizottság 24-féle szolgáltatás, illetve nyersanyag árát szabadította fel, köztük a dohányét is, amivel már az összes mezőgazdasági termék árát kivonta a hatósági ellenőrzés alól. Peking 1978-ban kezdte el liberalizálni az agrártermékek piacát – emlékeztetett az állami Xinhua hírügynökség – , amelyet 2015. január 1-től már csak az állami készletezéssel, egyes minimális árak megszabásával, illetve bizonyos termékek támogatásával befolyásol.

A szolgáltatások szegmensében megszűnik az állami árkontroll a vasúti teherfuvarozásban, csomagszállításban, valamint a magánkézben levő személyszállításban. Ugyancsak a piacra bízzák az árak alakulását a belföldi légi teherforgalomban – egyes légitársaságoknál a személyforgalomban is – , a kikötői szolgáltatásoknál, beleértve a konténerek rakodását is. Hasonló liberalizáció várható a jövőben az energiaszektorban is – idézte a cnr.cn portál Csu Kun-lint, az NDRC árügyi bizottságának vezetőjét – , de ez nem lesz könnyű feladat.

Húznak a szolgáltatások

Harmadik hónapja emelkedett decemberben a kínai szolgáltatószektor beszerzési menedzserindexe: a HSBC/Markit által, a kisebb, jellemzően magánvállalatok felmérésével összeállított mutató 53,4 pont lett a novemberi 53 után. Az új tevékenységek részindexe valamelyest alacsonyabb lett – a két és fél éves csúcsot jelentő novemberi 54,2 pont után 53,9 pont – , de így is jócskán a növekedést jelző, 50 pont fölötti tartományban van. Az egy évre előretekintő várakozások részindexe azonban 2014 augusztusa óta a legalacsonyabb szintre süllyedt, mert sok megkérdezett szerint az élesedő versenyben nem tudnak árat emelni.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.