BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kamatcsökkentés csak kisebb része lehet a lazítási programnak

Egyre több szakértő veszi biztosra, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavasszal újraindítja kamatcsökkentési ciklusát. Matolcsy György jegybankelnök a héten meglebegtette a márciusi kamatvágás lehetőségét, akkor már az új inflációs jelentés tükrében dönthetnek erről. Az időzítés ésszerűnek látszik, hiszen az inflációs jelentés vélhetően még alacsonyabb ütemű áremelkedéssel számol majd az idei évre a zuhanó olajárak miatt. Az MNB szakértő két hónappal ezelőtt még 0,9 százalékos inflációt jeleztek előre 2015-re, most azonban ennél is kisebb pénzromlást vetíthetnek előre. Ez pedig a 3 százalékos középtávú cél eléréséhez további monetáris lazítást tehet szükségessé. Így gondolják a Commerzbank elemzői, Simon Quijano-Evans és Tatha Ghose, akik a jelenleg 2,1 százalékos kamat 40 bázispontos csökkentésére számítanak a ciklusban. Gárgyán Eszter, a Citi elemzője úgy látja, hogy az inflációs kilátások csökkentek, amit az alacsony energiaár is okozott. (Nem csak a szakértők, de Pleschinger Gyula, a Monetáris Tanácsa tagjai is azt gondolja, hogy a lefelé ható inflációs kockázatok erősödtek.) A kockázati felár alacsonyabb – részben az Európai Központi Bank vártnál nagyobb eszközvásárlási programja nyomán – , mindez pedig arra vall, hogy az MNB alternatív forgatókönyvén halad a gazdaság, ami kamatvágást tehet lehetővé, bár a tanács a Federal Reserve várható kamatcsökkentésére is figyel.

A legtöbb közgazdász azt gondolja, hogy a fenti okok miatt a kamatvágások tere csak limitált lehet, vagyis néhány tíz bázispontra lesz lehetőség, ami nem jelent nagymértékű monetáris lazítást. A forint stabilitásához nem árt a pozitív reálkamat fenntartása, a nagyobb vágás veszélybe sodorhatná ezt. Éppen ezért az MNB valószínűleg egy komplex monetáris lazítási programmal próbálja majd magasabb szintre lökni az inflációt és a gazdasági növekedést. Ennek pedig legjobb eszköze a növekedési hitelprogram kiterjesztése lehet, amire már a jegybanki vezetők is utaltak. Az élénkítésben csak kisebb része lehet a kamatvágásoknak, először a nagyvállalatokat vonhatják be a kedvezményes hitelezésbe, de elemzők szerint ez csak az első lépés lesz. A pénzkínálat további növelése érdekében akár az is elképzelhető, hogy a vállalatokon kívül máshova is likviditást pumpáljon

az MNB.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.