BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatezer forinttal nő a minimálbér összege

A minimálbér bruttó 111, a garantált bérminimum 129 ezer forint lehet jövőre. Az emelés nem veszélyezteti a gazdaság versenyképességét, sőt támogatja a GDP-növekedést.

Nem született megegyezés a jövő évi minimálbérről a munkáltatók és a munkaadók között, miután egy szakszervezet nem írta alá a megállapodást. Mégis nagyon valószínű, hogy a minimálbér hatezer, a garantált bérminimum pedig hétezer forinttal nő 2016-ban.

A jövő évi minimálbér bruttó 111 ezer forintra, a garantált bérminimum pedig 129 ezerre emelkedhet – jelentette be Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért felelő államtitkára tegnapi sajtótájékoztatóján, miután az erről szóló egyezséget három munkaadói és két szakszervezeti szövetséggel aláírta a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) ülése után. Ezt a javaslatot viszik a kormány elé, a kabinet pedig a következő napokban rendeletben hirdeti ki a minimálbér és a garantált bérminimum összegét.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség nem vett részt az aláíráson, mert nem ért egyet a tárgyalások során kialakult javaslatokkal. Kordás László, a szövetség elnöke korábban azt mondta, hogy elfogadhatatlannak találják az abban szereplő béreket. A szövetség korábban 9 százalékos béremelést akart, ám a munkaadók nem szerettek volna 3 százaléknál nagyobbat adni. Az aláírt javaslat szerint közel 6 százalékkal nőhet a minimálbér.

Az idei bértárgyalásokat azért is övezte fokozott figyelem, mert egyre többen úgy vélik, hogy az alacsony bérek miatt fokozódik az elvándorlás Magyarországról. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza szerint a minimálbér hatezer forintos emelése összhangban van a gazdaság teljesítményével.

„A gazdasági növekedés motorja a lakossági fogyasztás bővülése, és aki alacsony fizetést kap, vagyis a minimálbér környékén keres, az el is költi az összes jövedelmét” – mondta a Világgazdaságnak a Raiffeisen elemzője, aki szerint a béremelés így csaknem teljes egészében megjelenhet a fogyasztásban, ami támogatja a GDP-bővülést.

A várhatóan alacsony infláció miatt a reálbérek is érdemben nőnek. „Az 1,6 százalékos tervezett infláció mellett, a személyi jövedelemadó egy százalékpontos csökkenését is figyelembe véve, a minimálbérnél 5,6, a garantált bérminimumnál 5,7 százalékos reálbér-emelkedés valósulhat meg” – közölte Cseresnyés Péter, aki szerint ilyen mértékű reálnövekedés a kötelező legalacsonyabb béreknél 2002 óta nem volt.

Török Zoltán kiemelte: a költségvetést sem fogja romba dönteni a béremelés. „Kissé negatív lehet a szaldó, mert emelni kell a béreket a költségvetési szférában, de az adóbevételi többlet ezt részben kompenzálja” – fejtette ki. Magyarország versenyképességét sem veszélyezteti szerinte a béremelés: „Ezt ki tudják gazdálkodni a vállalatok, és aki csődbe megy is jövőre, az nehezen foghatja a minimálbér emelésére.”

Török Zoltán úgy véli, hogy a nemzetgazdaság egészében nem várható olyan gyors béremelés, mint a minimálbér esetében, ez azonban nem baj. Szerinte kedvező, ha szűkül a különbség a magasabb és az alacsonyabb bérek között. A következő években folytatható a béremelési ütem, de csak visszafogott növelésre van lehetőség – mondta a szakértő. A Magyar Nemzeti Bank friss elemzése szerint a nemzetgazdaságban jövőre átlagosan 3,9, azt követően pedig 3,8 százalékos bruttó béremelés várható.

Tárgyalnak majd a sztrájktörvényről is

Az egyezségben a gazdasági tárca vállalta, hogy a VKF monitoringbizottságában a jövő év elején folytatják az egyeztetéseket a versenyszféra 2016-os bérajánlásáról, a munka törvénykönyve módosításáról, valamint a sztrájktörvény problematikus pontjairól is – ismertette Cseresnyés Péter tegnap. Az államtitkár kiemelte, egyezségre jutottak abban is, hogy a 2017-es bértárgyalásokat sem halasztják év végére: az eddiginél korábban, a 2017. évi adó- és költségvetési törvények előkészítésével együtt, várhatóan tavasszal megkezdik.




Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.