Szerdán már majdnem mindent tudni lehet a tavalyi hiányról. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az államháztartás központi alrendszerének 2015. évi alakulásáról szerdán adja ki a gyorstájékoztatást – ez akár a tervezetten felüli pénzforgalmi deficitet is jelezhet. Az első tizenegy havi hiány 970,7 milliárd forint lett, ami az egész éves tervet kissé meghaladja – ugyan könnyen elképzelhető, hogy az év utolsó hónapjában pozitív szaldóval végez a büdzsé, de az is, hogy még tovább emelkedik a hiány: a kormány számtalan kiadást időzített az utolsó pillanatra.
Ugyanakkor az uniós hiánycél a várt alatt is lehet (a pénzforgalmi deficit ugyanis az elmaradó uniós pénzek miatt nagyobb): a 2,4 százalék helyett az NGM már 2,2 százalékot is elképzelhetőnek tartott. Erről is részletesebb adatokat lehet majd tudni idejekorán, hiszen a harmadik negyedéves uniós jelentést már egy nappal korábban, kedden nyilvánosságra hozza a Központi Statisztikai Hivatal.
Európában az infláció és a munkanélküliségi ráta alakulása kelthet izgalmakat. Miután december 3-án kisebb piaci csalódást és a dollárerősödésre játszó pozíciók leépítését okozta az EKB, amikor a saját maga által felerősített várakozásoknál visszafogottabb változtatásokat jelentett be, a 2016-ban megjelenő első inflációs és munkanélküliségi adatok növelhetik a nyomást a jegybankon, hogy további intézkedéseket tegyen – véli Dunai Gábor, az OTP Bank elemzője. Az infláció az elemzői konszenzus szerint decemberben sem ugrott meg, köszönhetően nagyrészt a 2008 végi mélypontra eső nyersolajáraknak, miközben a munkapiacon továbbra is jelentős szabad kapacitásokat láthatunk, ami szintén dezinflációs hatású az elemző szerint. Ugyanakkor az év elején jelentős a bizonytalanság az infláció 2016-os alakulásával kapcsolatban, emiatt az EKB politikájára vonatkozó várakozások is változékonyak lehetnek, miközben a Fed szigorítási ütemére is hatással lesz a nyersanyagárak, elsősorban az olajár alakulása. Ezért Dunai Gábor szerint számíthatunk előre nem látható, akár jelentős mozgásokra az euró-dollár árfolyamban, akár már az év elején is.
Ezt befolyásolhatják a pénteken megjelenő amerikai munkanélküliségi adatok is. A decemberi kamatdöntő ülést követő sajtótájékoztatón Janet Yellen, a Fed elnöke egyértelművé tette, hogy a további kamatemelés adatfüggő lesz. A sajtótájékoztató alapján a jövő héten megjelenő munkapiaci adatok kapcsán három dologra érdemes figyelni – hangsúlyozza Módos Dániel, az OTP Bank elemzője. A Fed előrejelzése szerint 2016-ban a munkanélküliségi ráta 4,7 százalékra csökkenhet, ami annak 4,9 százalékos egyensúlyi szintje alatt van. Ehhez a továbbiakban is az egyensúlyinál magasabb, 200 ezer fő körüli ütemben kell bővülnie a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak számának. Továbbá a Fed inflációs céljának eléréséhez a nyersanyagárakból fakadó bázishatás kifutásán túl bérinfláció is szükséges lesz. Jelenleg a munkapiaci oldalról csak mérsékelt bérnyomás érezhető, ezért a nominális bérdinamika alakulása nagyon fontos a további kamatpálya alakulása szempontjából. Végül pedig Yellen elnök asszony további javulást szeretne látni a foglalkoztatottságot tágabb értelemben leíró mutatókban is (aktivitási ráta, U-10 munkanélküliségi ráta).
Az FOMC-tagok várakozásai négyszer 25 bázispontos emelkedéssel számolnak 2016-ban, míg a piaci várakozások csak kétszer 25 bázispontos emelésről szólnak. A vártnál gyorsabb bérdinamikát és magasabb foglalkoztatottságot mutató munkaerő-piaci adatok mellett a piaci várakozások érdemben közeledhetnek az FOMC várakozásaihoz, ami a dollár erősödése irányába hatna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.