BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több százmilliárdos keretemelés

Közel 470 milliárd forinttal emelkedhet meg nyolc pályázati felhívás keretösszege a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban (Ginop) a Magyar Közlönyben megjelent adatok szerint. Ahogyan a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) magyarázza, a Ginop éves fejlesztési kerete az aktuális piaci igényekhez igazodik, és módosítására negyedévente van lehetőség, emellett szakmailag is indokolt volt a változtatás. A kormány döntése értemében Az ifjúsági garancia elnevezésű kiemelt projekt esetében az emelés összege 120 milliárd forint, így 40 milliárd helyett 160 milliárd forint áll rendelkezésre. Az Út a munkaerőpiacra felhívásnál a kiinduló 102 milliárdos keretösszeg 224 milliárdra nőtt. Az NGM szerint a módosításokat az operatív program célcsoport-vállalása indokolta. A módosítással biztosítható a bevont több százezres létszám.

A Gyógyhelyek komplex turisztikai fejlesztése című konstrukció esetében az eredeti, 6,9 milliárd forintos keretösszeg 13,9 milliárd forintra növekedett – mint az NGM-től megtudtuk, a vártnál több a potenciális érdeklődő. Ráadásul számos esetben a gyógyhellyé minősítés is folyamatban van, ezért valószínűleg a gyógyhelyek száma is növekedni fog. Ugyancsak az erős érdeklődés miatt jut 40 milliárd forinttal több pénz a mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítésére, valamint 20 milliárddal több ugyanezen cégek kapacitásbővítő beruházásainak támogatására.

A Támogatott beruházási hitel az Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése című felhívás pénzügyi eszköz (visszatérítendő uniós támogatás) esetében 35,6 milliárd forinttal emelkedett, így 45,6 milliárd forint a felhasználható pénz. Ez a módosítás is a vállalásokkal függ össze. Az Európai Digitális Menetrend 2020-ig jelöli ki az Európai Unió infokommunikációs céljait, ezek közül is az egyik legfontosabb a gyors és szupergyors széles sávú infrastruktúra kiépítése. Elvárás, hogy 2020-ra minden háztartás számára elérhető legyen a legalább 30 Mbps sebességű újgenerációs (NGA) internethálózat, és a háztartások legalább fele rendelkezzen 100 Mbps vagy annál gyorsabb internet-hozzáféréssel. Az uniós programmal összefüggésben a 2014-ben kiadott Digitális nemzet fejlesztési program a nemzeti infokommunikációs stratégiában megjelölt stratégiai célok megvalósításához összefoglalja az elvégzendő feladatokat és azok határidejét. Az újgenerációs széles sávú infrastruktúra fejlesztése a program első pillére, ezen belül pedig a szupergyors, legalább 30 Mbps sávszélességgel elérhető háztartások arányának 2018-ig 100 százalékra kell növekednie. Ez azt jelenti, hogy addig több mint egymillió háztartást kell szupergyors tempóra kapcsolni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.