BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Célba érhet a héten a Fed

Az Európai Unióból és az USA-ból is érkeznek olyan adatok, amelyek meghatározhatják a jegybanki lépéseket. Régiónkban nem várható kamatváltozás.

Ezen a héten a lengyel, a cseh és a román jegybank monetáris tanácsa is kamatdöntő ülést tart, általános várakozás szerint egyikük sem változtat az alapkamaton. Az elmúlt év második felében 4 százalék körülire gyorsult a régió növekedése, és az eddig beérkezett adatok szerint 2016 elején is maradhat a robusztus GDP-bővülési ütem a kelet-közép-európai térségben.

Ezt támogatja, hogy noha korábban felmerült a lengyel és a román kamat emelésének lehetősége, a lefelé mozduló inflációs várakozások és az Európai Központi Bank (EKB) várhatóan folytatódó lazítási lépései miatt legalább 2017-ig maradhat a nagyon laza monetáris politika a régióban.

Ezért és mivel a növekedés nagyrészt belső motorokra támaszkodik, a fejlődő piaci turbulenciák elkerülhetik a régiót – véli Dunai Gábor, az OTP Bank elemzője –, sőt, a szilárd makrofundamentumok miatt a kitettségek esetleges átrendezésének nyertese lehet Kelet-Közép-Európa.
Kedden jelenik meg az eurózóna januári munkapiaci adata, szerdán pedig az uniós pénzügyminiszterek csoportjának (ECOFIN) szokásos, évente háromszor elkészülő gazdasági előrejelzésének friss kiadása. A konszenzus 10,5 százalékos munkanélküliségi rátát vár, ennek érdemi csökkenésével 2017 vége előtt eddig nem számolt az Európai Bizottság. Ennek tükrében érdemes lesz figyelni az ECOFIN új publikációjára, amelynek segítségével képet kaphatunk az EU gazdaságának növekedési kilátásairól, illetve az unión belüli különbségekről. A friss adatok felerősíthetik azokat a várakozásokat – emelte ki Váradi Beáta, az OTP Bank elemzője –, amelyek szerint az EKB eszközvásárlási programjának márciusi felülvizsgálatán a havi vásárlások volumenének bővítéséről dönt majd.

Az Egyesült Államokban a munkaerő-piaci adatokat várják a legjobban a héten. Ha a nem mezőgazdasági álláshelyek száma a vártnál jobban emelkedik, akkor a munkanélküliségi ráta akár 4,9 százalékra is csökkenhet, elérné a Fed által 2016 végére előre jelzett szintet, egyben minimálisan az inflációt nem növelő természetes ráta alá kerülne. Az előző év utolsó hónapjaiban érkező erős adatok arra utaltak, hogy az amerikai GDP-növekedés lassulásának nem volt érezhető munkapiaci hatása, ugyanakkor a termelékenységnövekedés alacsony maradhatott a negyedik negyedévben. Az egyre feszesebb munkaerőpiac miatt a figyelem a bérdinamikára irányul. Bázishatások miatt az év/év alapú nominális bérdinamika 2,1 százalékra csökkenhet januárban, az év során viszont felfelé mozdulhat.

A feltörekvő országok pénzpiacain uralkodó bizonytalanság miatt nagyon erős bérdinamika kellene ahhoz, hogy a kamatemelési ciklus a közeljövőben folytatódjon – mutatott rá Módos Dániel. Növeli a Fed mozgásterét, hogy a Bank of Japan január 29-én meglepetésre negatívvá tette a betéti kamatok egy részét, és várhatóan márciusban az EKB is lazít, így az amerikai monetáris politika változtatás nélkül is szigorodik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.