BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó hír a rossz GDP

Egyre csökken annak a valószínűsége, hogy idén akár csak egyszer is kamatot emel a Fed, hiszen a negyedik negyedévben 0,7 százalékra lassult a GDP-növekedés, romlik a külső környezet, és a többi nagy jegybank inkább lazít.

Következményei miatt a rossz hír is jó hírnek bizonyulhat a pénzpiacok számára. Az S&P 500 öt, az Euro Stoxx részvényindex hat százalékot esett ugyan a 2009 óta legrémesebben alakult januárban, de a hónap utolsó kereskedési napján felvillanyozta a befektetőket, hogy az előzetes becslésnek megfelelően 0,7 százalékra lassult az USA gazdasági növekedése 2015 negyedik negyedében. Ez ahhoz nyújthat kapaszkodót, hogy decemberi prognózisával szemben aligha emel idén négyszer kamatot a Federal Reserve, sőt míg decemberben 93 százalékos valószínűséget adott a kötvénypiac annak, hogy legalább egyszer szigorít idén a Fed, addig ma csak 60 százalékost. (Annak fényében pedig különösképpen csökkennek az esélyek, hogy a japán jegybank meglepetésre negatív kamatot vezetett be.) A Fed aligha folytathatja egyedül a szigorításokat, miközben más vezető jegybankok további támogatást kínálnak a gazdaságoknak, mert egy hónap alatt sokat romlott a világgazdasági hangulat Kína és az olajárak miatt.

Az amerikai gazdaság negyedik negyedévi teljesítményét is külső hatások gyengítették. A dollár, amely az utóbbi két évben 25 százalékkal erősödött például az euróhoz képest, most már érdemben fékezi a kivitelt, amely 2,5 százalékkal visszaesett. Az import közben megugrott, és az infláció is jóval a Fed kétszázalékos célja alatt marad.

A gazdaságot a háztartások fogyasztása mellett az ingatlanvásárlás és -felújítás fűtötte, de lanyhább tempóban, mint az előző negyedévben. Az év közepén felgyűlt készletek, amelyek akkor gyorsították a növekedést, az utolsó három hónapban apadásuk miatt 0,45 százalékpontot vontak le a bővülés iramából. A megelőző két negyedben 3,9 és 2,0 százalékkal nőtt a GDP.

Az üzleti beruházások – nem utolsósorban a bányászatot sújtó alacsony olajárak miatt – 1,8 százalékra ereszkedtek a korábbi 2,6 százalékról. Nagy kérdés, vajon az energiaárak süllyedése miért nem élénkíti jobban a fogyasztást – valószínűleg az amerikaiak inkább félretesznek, vagy adósságaikat mérséklik. Hosszabb távon ez kedvező lehet, de rövid távon visszafogja a gazdaságot.

A dollár és a globális helyzet a Morgan Stanley szerint máris olyan helyzetet teremt, mintha négyszer emelt volna a Fed. Ezért is mondhatja Robert Kaplan, a dallasi Fed vezére, hogy nincs előre kijelölt kamatpálya – decemberben az akkori helyzetből kiindulva tették közzé a négy emelést sejtető előrejelzést –, az adatok a meghatározók. Narayana Kochelakota, a minneapolisi Fed volt elnöke viszont úgy véli, a globális kereslethiányból fakadó feszültségeket csak növeli, ha a Fed szigorít, jobb volna visszafordulni a decemberben megkezdett útról.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.