A tavalyi pangás és a 2014-es kiugró, húszszázalékos növekedés után idén – a válság utáni évekre jellemző módon – ismét csökkennek a beruházások, emiatt a GDP bővülésének irama 2,3 százalékra lassul a Pénzügykutató szerint. Ez az ütem nem látszik elegendőnek arra, hogy a magyar gazdaság a közép-európai régióban felzárkózzon a versenytársai mögé. A múlt évben a feldolgozóiparban már erőteljesen csökkentek a beruházások, de ezt az uniós pénzből megvalósított állami fejlesztések ellensúlyozták. A Pénzügykutató kismértékben módosította lefelé a legutóbbi, 2016-ra adott 2,4 százalékos előrejelzését.
Várhegyi Éva, a cég tudományos tanácsadója elmondta: a növekedés szinte kizárólag az uniós forrásokra s egyre inkább a külföldön dolgozók hazautalt pénzére épül. A két összeg eléri a GDP tíz százalékát. A gazdaságot a lanyhuló beruházások ellenére valamelyest élénkíti az éledező fogyasztás és a nettó export, mivel a korábbi, főként járműipari fejlesztések hatására továbbra is jó iramban bővülhet a kivitel. Az apadó uniós források ellenére is nagyarányú, a GDP hét százalékára rúgó külső finanszírozási többlet alakulhat ki. Ez azonban már akadályozza a gazdaság fejlődését, miközben a kiszámíthatatlanság, a jogbizonytalanság és az MNB egyre átláthatatlanabb tevékenysége miatt a felminősítés is várat magára. A többlet részben a háztartások és a vállalatok tetemes megtakarítása, részben az oktatást és az egészségügyet különösen érintő megszorító költségvetési politika miatt jött létre. Idén a büdzsé hiánya a GDP arányában 2,1 százalék lehet, de a kormányzat a következő évekre egyensúlyban lévő költségvetést képzel el.
A munkaerőpiacon strukturális feszültségek keletkeznek. Bővül a foglalkoztatás, és csökken a munkanélküliség – idén akár 5,9 százalékra –, de a cégek mind nagyobb hányada nem talál képzett munkaerőt, amiben szerepet játszhat a külföldön dolgozók számának emelkedése. A közfoglalkoztatás – mondta Herczog László közgazdász-kutató – rövid távon jó azoknak, akik így jutnak jövedelemhez, de hosszabb távon nem vezet sehova. Petschnig Mária Zita tudományos főmunkatárs hozzátette, ha a közfoglalkoztatottak csupán nyolcvan százalékát hozzáadjuk a munkanélküliek számához, akkor a munkanélküliségi arány máris tíz százalékra, az uniós átlagnak megfelelő szintre emelkedik. A nyolcvan százalék megengedő becslés, hiszen a felmérések szerint a közfoglalkoztatottaknak csak a 10-15 százaléka talál munkát a tényleges munkaerőpiacon.
Átmeneti lassulást látnak az idén a gazdaságban a Takarékbank elemzői, akik egyébként általában a piaci konszenzusnál derülátóbban szokták megítélni a növekedési kilátásokat. A pénzintézet erre az évre 2,5 százalékos bővülési ütemet vár – a tavaly év végén kiadott prognózist 0,1 százalékponttal korrigálták felfelé –, ám Suppan Gergely vezető elemző szerint könnyen lehet ennél magasabb a növekedés, ha az infláció valóban kisebb és/vagy a béremelkedési ütem nagyobb lesz. Az idén ugyanis a bővülést leginkább a fogyasztás hajthatja, amit a reálbérek gyors emelkedése segít. A Takarékbank azonban 1,1 százalékos inflációval számolt, miközben a Magyar Nemzeti Bank 0,3 százalékosat vár, és ha a jegybanknak lesz igaza, az gyorsabb ütemű reálbér- és fogyasztásnövekedést jelenthet. A másik oldalról pedig a béremelés lehet nagyobb az általuk vártnál, hiszen több szakmában is versenyezni kell már a munkaerőért.
Jövőre a bank 3,1 százalékos növekedést jósol, átmenetinek mondva az idei lassulást, amit leginkább az uniós források lehívásának tavalyitól elmaradó mértéke magyaráz. 2017-ben azonban már hatnak a kormányzati élénkítő intézkedések (a lakásáfa csökkentése és a családi otthonteremtési kedvezmény), ezért is emelték 2,8 százalékról a prognózist, konzervatívan. Ha ugyanis nemcsak duplázódik, hanem megháromszorozódik a lakásépítések száma, és nagyobb lesz a fogyasztás is, akkor akár 3,5 százalék is lehet a növekedés. Ez persze rontaná a külkereskedelmi pozíciót, ami egyébként tovább javulhatna.
Suppan szerint az egyensúlyi mutatókban az idén további látványos javulás jön, az államháztartás hiánya hivatalos prognózisuk szerint a tavalyi 1,8 százalék után az idén 1,6 százalékosra csökken. Az kiemelte, hogy itt is történhet meglepetés: a földeladások, a bankok értékesítése, a végre megérkező uniós pénzek hatására a pénzforgalmi egyenleg akár pozitív is lehet, az uniós hiányszám pedig egy százalék közelébe kerülhet. „Innen egy csuklómozdulat a nullás költségvetés” – mondta Suppan, aki szerint a pozitív pénzforgalmi egyenleg nyomán akár 72 százalék alá is mehetne az államadósság GDP-arányos mutatója. Mindezt persze a külső adósság és a külföldiek tulajdonában lévő állampapír-állomány további mérséklődése, a külső sérülékenység csökkenése kíséri, így az elemző szerint „egyszerűen vicc az, hogy a hitelminősítők bóvliban tartják Magyarországot”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.