A fogyasztás hajtja az idei magyar GDP-növekedést, ami a GKI Gazdaságkutató szerint 2 százalékosnak ígérkezik a korábbi előrejelzésnek megfelelően. Mint a friss prognózis bemutatóján Vértes András elnök elmondta, a jelenlegi gazdasági ciklusnak ez lesz a leggyengébb éve, de az első félév után a másodikban élénkülésre lehet számítani. Jövőre, amikor ismét nagyobb összegben érkezhetnek uniós források, a növekedés elérheti a 2,7 százalékot, akkor a beruházások is megugranak – idén azonban 10 százalékkal eshetnek vissza. Az ipari termelés bővülése idén aligha haladja meg a
2 százalékot, jövőre azonban már 3,5 százalék körüli dinamika várható.
A GKI szerint a lelassult növekedés és a 2018-as választások miatt tavasszal a gazdaságpolitikában csendes egyensúlyrontó változás kezdődött, miközben folytatódik a tulajdonviszonyok és a piacok átrendezése – aktív állami szerepvállalással. Kifulladóban viszont az olcsó munkaerőre és a kormányzathoz lojális vállalkozói rétegre alapozott növekedés. A fogyasztást az serkenti, hogy a reálkeresetek idén 7 százalékkal nőnek. Az egyensúlyi helyzet ugyanakkor kedvező, hiszen a folyó fizetési és a tőkemérleg együttes többlete a GDP 7 százalékára rúg, és az államháztartás hiánya jóval 3 százalék alatt marad. Az államadósság aránya is csökken, az apadás mértéke eléri az unió által előirányzottat, idén 74,5, jövőre 73,7 százalékra mérséklődhet.
A munkanélküliségi ráta 2016 közepétől 5 százalék körüli szintre csökkent, és 2017-ben is hasonlóan alakul, ez az ötödik legalacsonyabb ráta az EU-ban. A tényleges helyzet azonban sokkal rosszabb, mivel a közmunkások száma közel azonos a munkanélküliekével, ehhez jön még a külföldön munkát vállalók hazai foglalkoztatottnak tekintett százezres köre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.