Ha optimista nem is lett, de javulást lát a magyar gazdaságban a GKI Gazdaságkutató Zrt., ezért 2,7 százalékról 3 százalékra korrigálta jövő évi növekedési előrejelzését – leginkább a magasabb bérkiáramlás miatt. Az idei bővülési ütemet változatlanul 2 százalékosnak gondolja a kutatóintézet, és nem felejti el megemlíteni, hogy a ráta a régióban az egyik leglassúbb lesz. Ez jövőre „az EU-transzferek kezdődő dagálya és a gyorsuló fogyasztásbővülés hatására” emelkedik. A keresetek emelkedése miatt 2017-ben a GKI a korábbi 4 helyett 5 százalékos fogyasztásbővülést, a kereskedelem teljesítményének 5 helyett 7 százalékos emelkedését és a korábbi 1,5 százalék után 2 százalékos inflációt vár 2017-ben. Ám az intézet szerint a javulás csak átmeneti, folytatódik az uniós források felélése és a régiótól való további leszakadás, mert „az alacsony bérre alapozott növekedés kifulladásának, a versenyképesség romlásának, az EU-forrásoktól való túlzott függésnek a kormányzati felismerése nem kapcsolódik össze a magyar modell felülvizsgálatával”.
A GKI szerint jövőre a világgazdaság növekedési üteme kissé gyorsul, bár szerintük az egész világgazdaság számára jelentős bizonytalansági tényező a Brexit időzítése és Trump gazdaságpolitikája. „A populista, a globalizációt fékezni kívánó politikai erők nemzetközi előretörése lassítja a világkereskedelem korábban várt gyorsuló bővülését, ami kedvezőtlen az exportorientált magyar gazdaság számára” – hangsúlyozza a GKI. A szervezet szerint az alacsony kamatok és energiaárak korszaka kegyelmi állapotot jelent a világban, ez jövőre ugyan nem ér véget, de a Magyarország számára előnyös javulás nem folytatódik.
Az intézet úgy véli, hogy a magyar gazdaság fogyasztásorientált pályán halad tovább, a beruházási ráta a 2016. évi visszaesés után 2017-ben az EU-transzferek hatására sem megy 20 százalék fölé. A beruházási ráta 2015-ben 21,3 százalék volt, s 2016-ban várhatóan 18,8, 2017-ben 19, százalék lesz, ami egy közepesen fejlett ország esetében alacsony arány a GKI minősítése szerint. Az előrejelzés értelmében ugyanakkor a 2016-ban gyengélkedő ipar 2017-ben kissé gyorsul, az építőipar visszaesésről gyors növekedésre vált, az üzleti szolgáltatások – főleg a kereskedelem – viszonylag gyorsan fejlődnek.
Ugyanakkor a megállapítás szerint a vállalati hitelállomány csökkenése már 2016-ban megáll, a lakossági kölcsönök állománya – az ingatlanhitelek kivételével – 2017-ben fog. Miközben a hitelállomány minősége javul, a bankrendszer likviditása és tőkemegfelelési mutatója kimagaslóan jó. Ezenkívül nagyon kedvező a belső és külső egyensúly is: az államháztartási hiány ötödik éve 3 százalék alatt van – ismeri el a szervezet, amely viszonylag pesszimista jóslatot ad ennek mértékére: 2016-ban 2 százalék alatti, 2017-ben 2,5 százalékos mértéket vár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.