BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hamarosan jöhet az újabb kamatemelés

Gyengült, aztán erősödött a dollár, ahogy a befektetők értelmezni próbálták a szerdán este kiadott jegybanki jegyzőkönyv utalását a kamatemelésre, amire a Fed szerint „hamarosan” szükség lehet

Változatlanul két táborra szakadnak az amerikai jegybanki (Fed) ülések résztvevői: az egyikbe azok tartoznak, akik a gazdaság túlfűtésétől tartva, mihamarabb szigorítanák a monetáris feltételeket, a másikba meg azok, akik szerint a fokozatosság a legjobb politika. A szerdán késő este kiadott jegyzőkönyv viszont leszögezi: abban egyetértés alakult ki a január végi, február eleji kétnapos tanácskozáson, hogy miután keveset tudni Donald Trump elnök gazdaságpolitikájáról, a beígért adócsökkentések és infrastruktúra-fejlesztési programok méretéről, időzítéséről, a hatások sem vehetők számba. A Fednek azonban készen kell állnia arra, hogy amint kellő információval rendelkezik, reagáljon a várható folyamatokra.

A kormányzati tervek részleteinek ismerete nélkül is úgy gondolják a tanácstagok, hogy a gazdaság mérsékelt iramban bővül, a foglalkoztatási helyzet javul, a munkanélküliség tartósan 5 százalék alá került, az infláció irama pedig megközelíti a 2 százalékos célt, vagyis „hamarosan” jöhet az újabb kamatemelés, a 2015. és a 2016. decemberi 0,25 százalékpontos szigorítás után. A piacok és az elemzők számára ugyanakkor továbbra is nehezen értelmezhető, hogy milyen hamar. A dollár szerdán gyengült, mert a befektetők első benyomása az volt, hogy a Fed március közepén nem tervez emelni. Csütörtökön azonban újra erősödött az amerikai valuta, miután a befektetők rájöttek, mégsem zárható ki teljes bizonyossággal a jövő hónap. A piacokon nagyjából 36 százalékos esélyt látnak arra, hogy három hét múlva dönt a Fed, de például Mohamed El-Erian, az Allianz vezető közgazdásza szerint ez túl alacsonyra beállított valószínűség. A Roubini Economics csapata is úgy látja, hogy márciust egyáltalán nem lehet leírni.

Az ülés résztvevőinek a prognózisa nem változott decemberhez képest, vagyis idén háromszor emelhet a nyílt piaci bizottság. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a jegybanki tájékoztatási politikán alighanem változtatni kell, ha a gazdaság letér a most feltételezett pályáról. A kockázatok között említették a vártnál is nagyobb méretű fiskális lazítást, az inflációs nyomás erősödését, a dollár felértékelődését. Egyes döntéshozók azzal érveltek, hogy a bizonytalanságok ellenére emelni lehetne a kamatot, mások viszont azzal, hogy nem érdemes a monetáris politikát már most a feltételezett kormányzati politikákhoz igazítani. Az ülés résztvevői közül a nyílt piaci bizottság tagjai is két táborra szakadtak: a többség azt mondta, egyelőre nincs olyan veszély, hogy a munkanélküliségi ráta érdemben a normális szintje alá süllyedjen, s az infláció felpörögjön, míg a kisebbségben lévők jelezték, ha mégis így alakulnának a dolgok, akkor a kamatpálya-előrejelzést módosítani kell.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.