Lendületet vesztett a magyar gazdaság növekedése tavaly az utolsó három hónapban, miután az építőipar tovább zuhant, és az ipari termelés is gyengélkedett. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) részletes adatai szerint az 1,6 százalékos GDP-növekedést a szolgáltatások és a mezőgazdaság jó teljesítményének köszönhetjük. A gyengébb október és december közötti eredménnyel az év egészében 2 százalékos bővülést értünk el a 2015-ös 3,1 után. Naptárhatástól megtisztítva 1,8 százalékos volt a bővülés.
Az utolsó negyedévben felhasználási oldalról az látszik, hogy a háztartások fogyasztási kiadásai tovább növekedtek, ugyanakkor a kormányzat csaknem ezermilliárd forintos év végi költekezése még nem jelent meg a GDP-adatban – mi több, a közösségi fogyasztás csökkent –, így ennek hatását erre az évre várhatjuk. A szolgáltatói szektoron belül dinamikus a növekedés a kereskedelem, a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás ágazatban, ami a lakosság növekvő költéseihez kapcsolódik, ebben pedig idén is optimisták a szakemberek.
A tavalyi negyedik negyedévben a beruházások zuhanását részben kompenzálta a készletek növekedése. Az ágazatok többségében alacsony volt az aktivitás: a szállítás, raktározás, a közigazgatás, védelem, a mezőgazdaság, az energiaipar és az információ, kommunikáció beruházási teljesítménye csökkent, a feldolgozóiparé, a kereskedelem, gépjárműjavításé és az ingatlanügyleteké nőtt.
A nettó export hozzájárult a növekedéshez, a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében azt emelte ki, hogy a külső és a belső egyensúly tovább erősödött, a külkereskedelmi többlet tavaly soha nem látott értéket, közel 10 milliárd eurót tett ki, míg az államháztartás hiánya is érdemben elmaradt a háromszázalékos küszöbtől.
Idén a nettó export GDP-növekedési hozzájárulása csökkenhet az elemzők szerint, miután a belső keresletet az import dinamikus bővülése erősítheti. A beruházások növekedését az EU-források lehívásának ismételt felgyorsulása – a 2014–2020-as ciklus forrásainak felhasználása miatt – támogatja, a fogyasztást pedig a reálkeresetek gyors, várhatóan 7-8 százalék körüli növekedése pörgeti. Az állami és vállalati beruházások mellett a lakossági invesztíciók is támogatják a gazdaságot a lakásépítéseken keresztül.
Idén 4,1 százalékos növekedéssel számol a Nemzetgazdasági Minisztérium, amit közleményük szerint a hatéves bérmegállapodás segít. Ez a versenyképesség és a kereslet serkentésén keresztül a bővülés érdemi gyorsulását eredményezi – emelték ki. Banki elemzők és gazdaságkutatók azonban ennél szerényebb, 3 és 3,7 százalék közötti bővülésre számítanak. Várakozásuk szerint jövőre már az ipari termelés is jelentősen hozzájárulhat a GDP-növekedéshez, mert felépülnek az új autóipari kapacitások.
Románia az élen
Az eurózónában 1,7, az Európai Unióban 1,9 százalékkal nőtt a GDP a tavalyi negyedik negyedévben – derült ki az Eurostat adataiból. A tavalyi év egészében 1,7, illetve 1,9 százalékos bővülést mért az EU statisztikai hivatala. Az Eurostat szezonális hatásoktól megtisztítva 1,5 százalékos negyedik negyedéves GDP-növekedést mért Magyarországon, ami elmarad a cseh 1,9 százaléktól, fele a lengyel 3,1 százalékosnak, és messze elmarad Románia 4,8 százalékos ütemétől. Bulgária, Szlovénia és Horvátország is 3 százalék feletti ütemet diktált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.