BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tudott még lazítani a monetáris tanács

A vártnál nagyobb mértékben csökkentette az irányadó eszközben elhelyezhető pénzösszeget az MNB, aminek hatására esett a forint. A bankközi kamatokat tartósan alacsonyan tarthatják

Nem változtatott az irányadónak mondott, de ezen funkcióját egyre kevésbé betöltő 0,9 százalékos kamatszinten a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa. Ehelyett tovább csökkentették a három hónapos betétben elhelyezhető összeget, de nagyobb mértékben, mint ahogy az elemzők várták. Ennek hatására a forint esett az euróval szemben. A jegyzés a 309-es szint közeléből átmenetileg 310 fölé került.

A fél év végére a mostani 750 milliárd forint helyett már csak 500 milliárdot helyezhetnek el a pénzintézetek ebben az eszközben, miközben a szakértők 600 milliárdra számítottak. Ez azt jelenti, hogy az MNB a vártnál gyorsabban szorítja ki a bankokat az eszközből, hiszen korábban 150 milliárdos ütemben csökkentett a jegybank. A lépéssorozat célja, hogy segítsen alacsonyan tartani az állampapírhozamokat és a bankközi kamatokat, amelyek már így is mélyen az alapkamat alatt húzódnak. A számos hitel árazásának alapjául szolgáló három hónapos Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb (Bubor) mostanra 0,2 százalékra süllyedt.

A lépést azzal indokolta a monetáris tanács, hogy a bankrendszeri likviditás elsősorban a lakossági devizahitelek forintosításához kötődő devizaswapok lejáratainak, valamint a lejáró állami devizakötvények forintból történő megújításának köszönhetően a második negyedévben a korábbiaknál nagyobb mértékben csökken majd. Ezzel párhuzamosan a jelenlegi futamidők mellett 6 és 12 hónapos lejáratú eszközökkel bővítik a forintlikviditást nyújtó swapeszközök körét.

Ha az infláció tartósan elmarad az inflációs céltól, akkor a tanács kész a monetáris kondíciók további lazítására. A friss inflációs előrejelzésük szerint idén 2,6 százalék lesz a pénzromlás, ami alatta marad az MNB céljának, 2018-ban és 2019-ben pedig épp 3 százalékos szint várható. Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető közgazdásza szerint az MNB a korábbiaknál is lazább monetáris feltételek teremtésére utalt. A piacra szemmel látható hatást gyakorolt az MNB, hiszen a határidőskamat-megállapodások elindultak lefelé a bejelentést követően. Az Erste várakozása szerint a 3 hónapos Bubor csökkenni fog, és folytatja a 0 százalékhoz való konvergálást, míg az alapkamat változatlan marad. „Úgy véljük, hogy év végére akár meg is szűnhet a 3 hónapos betét, amelyre jelenleg az irányadó kamatot fizetik” – emelte ki Ürmössy.

Revíziót vár az MNB

Tavaly 2,2 százalékkal nőtt a magyar gazdaság az MNB friss inflációs jelentése szerint. A KSH ugyan ennél alacsonyabb, 2 százalékos GDP-adatot közölt korábban, az MNB azonban arra számít, hogy a statisztikai hivatal revíziókat fog végrehajtani. Tavaly decemberben azzal lepte meg az MNB a piacot, hogy 2,8 százalékos GDP-növekedést prognosztizált 2016-ra, miközben az optimista várakozások is csak 2,1-2,2 százalékkal számoltak. Az MNB friss prognózisa szerint idén 3,6 százalékkal nő a gazdaság, jövőre 3,7 százalékig gyorsul a növekedés, majd 2019-re ismét lassabb ütemet, 3,2 százalékos bővülést vetít előre.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.