BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lázár János: az önálló adópolitika érték

Szürreálisnak nevezte Lázár János Minisz­terelnökséget vezető miniszter a Hungarian Business Leaders Forum konferenciáján, hogy a régiós országok kilépni szándékoznának az EU-ból, szavai szerint ezen országok célja az unió megreformálása. Magyarország a szorosabb integráció és még több tagállami jogkör elvonása helyett a meglévő hatáskörök jobb kihasználását szorgalmazza. Lázár szerint a közeljövőben az adószabályozás lesz a fő vitatéma, ebben a kabinet 2010 óta következetesen azt hangoztatja, hogy az önálló adópolitika előnyt jelent hazánknak.

A nyáron átveendő magyar visegrádi elnökség legfontosabb feladata a 2020 utáni kohéziós politika hangsúlyainak kijelölése lesz. Lázár kizártnak tartja, hogy ezeket befagyasszák, ugyanakkor kérdés, hogy milyen módon írják ki és osztják fel őket. Létező terv a források központi kiosztása a Juncker-alap mintájára, ám a Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint érdemes megnézni, hogy ezekből az összegekből mennyiben részesedtek eddig az újonnan csatlakozó országok.

A magyar GDP 33-35 milliárd forint évente, ebből 2-2,5 milliárd forintot jelentenek az uniós pénzek – mondta Lázár, elismerve, hogy korábban, 2010–13 között a költségvetés forrásai csak működtetésre voltak elegendőek, ezért volt kiemelten fontos az EU-transzfer. 2018-tól azonban már saját forrásból is jut majd pénz fejlesztésekre a büdzsében: a költségvetés 20 százaléka fejlesztési programok finanszírozására szolgál majd. A hangsúly a korábbiakkal ellentétben most tényleg a fejlesztésen van – emelte ki a miniszter, utalva arra, hogy a források nagy része a gazdasági válság hatásait kompenzálandó jövedelemmé vált. Szavai szerint például hiába ment 8 év alatt 3500 milliárd forint a mezőgazdaságba, az ottani gazdálkodók csak minimális mértékben fejlesztettek.

Ki a nyertes?

Magyarország a 8 ezermilliárd forintos uniós támogatással szemben 3 ezermilliárd forintnyi befizetést teljesít. Emellett pedig nem szabad elfelejteni, hogy a forrásokért „cserébe” a magyar gazdaság megnyílt az EU piacai felé, vagyis a forrásoknak áruk van. Lázár János egy lengyel kimutatást idézett, amely szerint az EU-támogatások 80 százaléka visszamegy a nettó befizetőkhöz, s Oettinger német biztos is úgy nyilatkozott, hogy Németország nem nettó befizetője, hanem nettó haszonélvezője az EU jelenlegi forráselosztási rendszerének.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.