BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Miskolc elindult az okosvárossá válás felé

Nemcsak a leszakadás kérdésével tud foglalkozni városunk, hanem a smart city, az okosváros kialakításában is komoly eredményeket tudunk elérni – jelentette ki Kriza Ákos, Miskolc polgármestere a konferencián. A polgármester szerint a megvalósítással még lehetnek problémák, mert egy városban ezeket a fejlesztéseket kialakítani nem olyan egyszerű. Elmondta, hogy 2010-ben felmérték azokat a kérdéseket, amelyekkel szembesülnek a miskolci polgárok: ezek a közbiztonság, az élhető város, valamint a munkahelyteremtés kérdéskörei.

„Úgy döntöttünk, hogy az egész várost be fogjuk kamerázni” – jelentette ki a polgármester a közbiztonsággal kapcsolatban. A kamerákat bekötik a rendőrséghez, a közlekedésfelügyelethez, valamint kiépítenek egy úgynevezett városvezetési központot is, ahol szintén hozzáférnek majd a kamerák képeihez. 2011-ben még iktatási rendszer sem volt az önkormányzatnál – mondta a polgármester, hozzátéve, hogy akkoriban végrehajtás indult a település ellen, mert két „fiókban felejtett számlát” nem fizettek be.

A növekvő gazdaság növekvő forgalmi dugókat eredményez, ezt már megtapasztalhatták Miskolcon is, ezért a városban intelligens forgalomirányítási rendszert terveznek bevezetni.

Nem csak a nagyobb települések előtt nyit utat a fejlődésben az okosvárossá válás lehetősége. Éppenséggel még könnyebb is lehet „okossá” tenni egy kisebb várost vagy egy falut – mondta Kriza Ákos a konferenciát záró kerekasztal-beszélgetésen. Ugyanakkor kiemelte azt is, hogy a fejlesztéseket csak hosszú időtávban, 40-50 éves időszakokra érdemes megtervezni.

Nemcsak a településeken, hanem az állami közigazgatásban vagy a nagy állami vállalatoknál is komoly tere van a digitális előrelépésnek. „Már Magyarországon is elindultak azok a fejlesztések, mint a kormányablakok hálózata, amelyek ebbe az irányba tett lépésnek tekinthetők, és elősegítik a különféle hálózatok és adatbázisok integrációját – vélekedett Klotz Tamás, az SAP Hungary Kft. államigazgatási üzletfejlesztési vezetője a kerekasztal-beszélgetésen. Az „okosítás” egyébként sokszor csak okos döntéseken múlik – hangsúlyozta a szakértő.

A világ öt első legokosabbként rangsorolt városa Szingapúr, London, Barcelona, Buenos-Aires majd Oslo. „Magyar város nincs is az első húsz település között, holott lehetőség lenne rá” – mondta a szakértő. Véleménye szerint nem a lakosságszám a lényeges, hiszen a norvég főváros sem egy sokmilliós világváros, Oslo mégis belevágott a fejlesztésekbe. „Nekünk is követnünk kell a példájukat” – mondta.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.