Annak ellenére, hogy a World Economic Forum (WEF) Global Competitiveness Report elnevezésű versenyképességi rangsora az egyik legismertebb versenyképességi értékelésnek számít világszerte, megalapozottságát elemezve úgy találták a jegybank szakértői, hogy módszertana – amely túlnyomórészt vállalatvezetői kérdőíves felmérésen alapul – nem ad megbízható, robusztus, a hasonló mutatókkal és a tényadatokkal konzisztens eredményeket. Különösen korlátozott az eredmények országok közötti összehasonlíthatósága, így az egész világra vonatkozó rangsor nem tekinthető megalapozottnak, ezért versenyképességi elemzésekhez csak kellő óvatossággal és kritikával alkalmazható – vélik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértői.
Tavaly Magyarország a megelőző évhez képest hat helyet rontva a 69. helyre csúszott vissza a 138 országra kiterjedő WEF-rangsorban, annak ellenére, hogy a Világbank Doing Business rangsora érdemben kedvezőbb képet mutat, valamint az IMD legújabb jelentése szerint is enyhén javult hazánk relatív versenyképességi pozíciója 2016-ra. A WEF olyan esetekben is a szubjektív felmérés eszközét alkalmazza, amikor tényszerű, objektívebb mutató is elérhető lenne. „A megkérdezettek mintája kis elemszámú és nem reprezentatív. Mindössze 52 vállalatvezetőt kérdeznek meg Magyarországon. Ebből következően az eredmény nem robusztus” – írják az MNB kutatói, hozzátéve, hogy a vállalatvezetőkhöz a felmérés jelentős részben olyan kérdésekkel fordul, amelyekhez szakértőkre lenne szükség.
Mindazonáltal nem kérdőjelezik meg, hogy Magyarország versenyképessége számos területen javítandó a sikeres gazdasági felzárkózás érdekében: a versenyképességi reformok nélkülözhetetlen előfeltétele azonban a pontos és hiteles helyzetértékelés, amely diagnózis felállítására a WEF versenyképességi felmérése megítélésük szerint nem alkalmas. A szükséges reformok végrehajtása előtt tehát – állítja az MNB – javasolt inkább az objektívabb tényadatokra, illetve az adott kérdéskör szempontjából releváns más nagy nemzetközi intézetek, szervezetek alternatív mutatóira támaszkodni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.