BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Befektetés: Kína helyett ezeken a piacokon látnak nagy lehetőséget a tőzsdézők

Az év első felében csúcsot döntött a Kínán kívüli feltörekvő piaci részvényalapok vagyona. A távol-keleti óriás helyett más régiókban látnak jó befektetési lehetőséget az intézményi és a magánszereplők.

Rekordmagasra szökött a kínai részvényeket nem tartalmazó, feltörekvő piaci részvényalapok vagyona júniusban. A befektetők a kínai gazdaság lassulását látva szelektívebbek lettek, és latin-amerikai, valamint délkelet-ázsiai tőzsdei befektetéseket részesítették előnyben.

befektetés, feltörekvő piacok,
Nőtt a feltörekvő piaci befektetések iránti kereslet az első fél évben / Fotó: Shutterstock

A Kínán kívüli feltörekvő piaci részvényalapok nettó eszközértéke 15,2 százalékkal nőtt 2025 első felében, és június végén már 70,1 milliárd dollárt kezeltek bennük, ami új történelmi csúcs a Morningstar pénzügyi szolgáltató adatai szerint.

A rohamosan növekvő érdeklődést jól mutatja, hogy öt év alatt több mint hétszeresére nőtt az ilyen részvényalapokban fialó vagyon, az ilyen kitettséget adó alapok száma pedig 2020 óta megnégyszereződött.

A befektetők egyre inkább az ex-Kína feltörekvő piaci stratégiákat részesítik előnyben, hogy kitettséget szerezzenek 

  • Délkelet-Ázsiában 
  • és Latin-Amerikában, 

miközben ágazatspecifikus ETF-eken (tőzsdén kereskedett alapokon) keresztül külön Kína-pozíciókat építenek ki – mondta a Reutersnek Malcolm Dorson, a Global X ETFs vezető portfóliómenedzsere.

Sokan még bizalmatlanok a kínai befektetésekkel szemben

„A legtöbb befektető még mindig bizonytalan a kínai ingatlanszektorral és állami vállalatokkal kapcsolatban, és a célzott és kiegyensúlyozott megközelítést részesíti előnyben” – hangsúlyozta a piaci szakember.

Az LSEG Lipper adatai szerint a feltörekvő piaci részvényekre összpontosító globális ETF-ek 18 milliárd dollár nettó beáramlást regisztráltak 2025 első felében. A kizárólag kínai részvénykitettséget adó ETF-ekből ugyanebben az időszakban 14 milliárd dollár tőke távozott.

Az európai feltörekvő piacok iránt is erősödött a kereslet, amit a németországi gazdasági fordulat, valamint a kontinens tőzsdéinek remek idei teljesítménye is támogat.

A koncentrációs kockázat, a kínai részvények általános alulteljesítése, valamint a megnövekedett geopolitikai kockázatok arra késztették a vagyonkezelőket, hogy újragondolják a megközelítésüket

– hangsúlyozta Mathieu Caquineau, a Morningstar részvénystratégiák értékeléséért felelős igazgatója.

A szakértő szerint a diverzifikációra és a piac felülteljesítésére törekvő befektetők ugyanakkor nem kockáztathatják meg Kína teljes kizárását a portfóliójukból.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.