BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kisebb könnyítések az adócsomagban

A jövő évre tervezett adószabályok az áfacsökkentésen kívül kedveznek a kétgyermekes családoknak és a kisadózó egyetemistáknak is.

A jövő évi adócsomag terve­zett változtatásaival 35 milliárd forintot hagynak a családoknál, a lakosságnál és a vállalkozásoknál – emelte ki a gazdasági tárca, miután benyújtották a javaslatot. A minisztérium közleményében az áll, hogy folytatódnak az adócsökkentések, cél a gazdaság versenyképességének növelése, az adminisztráció csökkentése és az adózás egyszerűsítése. A költségvetési törvény tervezetéből kiolvasható, hogy a kormány az ideihez képest összesen több mint 400 milliárd forinttal több adóbevétellel számol jövőre.

A sörfőzdékre 200 ezer literig vonatkozik a kedvezmény

A jelentősebb tételek között látványosan nőnek a fogyasztáshoz kapcsolódó adók: jövedéki adóból 64,8 milliárd forinttal, míg áfából 296,7 milliárd forinttal várnak többet. Szintén bővülnek a lakosság befizetései: csak személyi jövedelemadóból 297,7 milliárd forinttal terveznek többet. Ugyanakkor a gazdálkodó szervezetek befizetései jelentősen csökkennek a tervezet szerint: a társaságiadó-bevétel majdnem megfeleződik 2018-ra, 372,7 milliárd forinttal várnak kevesebbet. Mindez főként a növekedési adóhitel hatása, a cégeknek ugyanis érdemes volt itt adózniuk külföldi nyereségük után is; e lehetőség viszont jövőre már kiesik.

Ami a jövő évre tervezett kedvezményeket illeti, a kétgyermekes családoknál 17,5 ezer forintra nő gyermekenként a havonta igénybe vehető adókedvezmény összege – ez éves szinten 420 ezer forint. 5 százalékra csökken a halhús, az éttermi és az internetszolgáltatások áfája. Bővül a kisüzemi sörfőzdékre vonatkozó kedvezményezettek köre: 2017. július 1-jétől minden 200 ezer hektolitert meg nem haladó mennyiségű sört előállító vállalkozó alkalmazhatja az 50 százalékos jövedékiadó-kedvezményt – ezzel most csak 8 ezer hektoliter alatt élhetnek.

Emelik a munkavállalók lakhatásának támogatását: 2018-tól a munkáltató által adómentesen nyújtható mobilitási célú lakhatási támogatás mértéke a foglalkoztatás első 24 hónapjában a minimálbér 40 százalékáról 60-ra, a következő 24 hónapban a minimálbér 25 százalékáról 40-re, míg a következő 12 hónapban 15 százalékról 20-ra emelkedik. A jövő évtől feleannyi közterhet fizethet az a nappali tagozatos hallgató, aki tanulmányai mellett kisadózóként vállalkozik: az érintett diákok ugyanis főállásúnak nem tekinthető kisadózónak minősülnek, ezért 50 ezer forint helyett havi 25 ezer forint tételes adót kell csak megfizetniük. Maradva a kisadózóknál: 14-ről 13 százalékra csökken a kisvállalati adó (kiva) kulcsa.

Megegyezés a reklámadóról

Módosul a reklámadó mértéke – ez nem az adócsomagból derült ki, hanem Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője jelentette be szerdán, miután megegyeztek róla a nemzetgazdasági tárcával: a tervezett 9 százalék helyett 7,5 százalék lesz az adókulcs. Mint mondta, addig akarják fenntartani a 7,5 százalékos szintet, amíg nem teljesítik azt az európai uniós kötelezettséget, amely a korábban a költségvetésbe befolyt reklámadó-bevétel visszafizetését írja elő. Ez szerinte négy évig tarthat. Reklámadóból a jövő évi büdzsében 16,9 milliárd forintnyi bevétel szerepel, 5,2 milliárddal több, mint az ideiben.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.