Eredménytelenül zárult a szabolcsi almatermelők és a legnagyobb magyarországi felvásárló, az Austria Juice Hungary Kft. képviselőinek tárgyalása – amelyet a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Magosz) szervezett – közölték a Világgazdasággal gazdaköri források. A konfliktus forrása az, hogy a cég kilogrammonként 13 forintos árat hirdetett meg az ipari almára, aminek hatására az eredetileg magasabb árat kínáló felvásárlók is visszavettek ajánlatukból. Ez az önköltségnek legfeljebb a felét fedezné, és a termelők szerint – bár jó termés lesz Magyarországon – ezt nem indokolja a piaci helyzet. A léalma árát befolyásoló sűrítmény világpiacán meghatározó Kínában ugyanis a termés nagy része kiesik az áprilisi fagyok és az aszály miatt. Mivel pedig tavaly Európában volt óriási terméskiesés, nincsenek jelentős almasűrítmény-készletek. Ezek alapján a piaci szakértők az átlagosnak számító 25-27 forintos kilónkénti felvásárlási indulóárra számítottak a szezonban.
Lengyelországban is alacsony árat hirdetett meg a meghatározó feldolgozó, ami miatt a lengyel almatermelők augusztus elején demonstráltak. Akciójuk sikerrel járt, az árat letörni próbáló feldolgozó kilónkénti 0,35 zlotys, azaz árfolyamtól függően körülbelül 25 forintos iparialma-árat ígért a gazdáknak.
Ezt az árat akarják elérni a szabolcsi almatermelők is, akik szombaton háromszázan demonstráltak az Austria Juice anarcsi üzeme előtt, és azóta is tiltakoznak. Jelenlétükkel meg akarják akadályozni, hogy bárki almát szállítson az üzembe – de ennyiért nem is akarja senki leadni a termését. A tegnapi sikertelen tárgyalások után bejelentették: ha az Austria Juice továbbra sem teljesíti árkövetelésüket, jövő keddtől a cég vásárosnaményi telephelye elé is tiltakozó akciót szerveznek.
Az Agrárminisztérium közleményében leszögezte, hogy kiemelten fontosnak tartja az almatermelő gazdák és családjaik megélhetését és a hazai almatermesztés jövőjét, ezért amellett áll, hogy a felvásárlók és a feldolgozóüzemek a piaci viszonyokat figyelembe vevő és az elvégzett munka értékének megfelelő árat fizessenek az almáért.
Az idei hazai almatermés 720 ezer tonna körül várható, ami több a korábbi évekénél, de jócskán elmarad a 2014-es, 920 ezer tonnás rekordtól – emlékeztet a tárca. Mivel a sűrítménypiacon az idén almagondokkal küszködő Kína a meghatározó, az agrárkormányzat szerint kialakítható olyan iparialma-felvásárlási ár, amely mellett a termelők és a feldolgozók is megfelelő jövedelemért végezhetik tevékenységüket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.