A régióban működő vállalkozások egyértelműen növekedési lehetőségként tekintenek a digitalizációra, a megkérdezettek 83 százaléka nyilatkozott így. A Microsoft kelet-közép-európai üzleti szereplőkre fókuszáló felmérése szerint a magyar üzleti döntéshozók még ennél is optimistábbak voltak a maguk 87 százalékával. Azonban nem hagyható figyelmen kívül az sem, hogy a régiós átlag 7 százalékával szemben nálunk azonosították a legtöbben, 12 százaléknyian fenyegetésként az átalakulást abban az esetben, ha nem tudnak rá haladéktalanul reagálni.
„A digitalizációval összefüggő félelmeket sokszor egyszerű információhiány táplálja” – vélekedett Bábel Gabriella, a Microsoft Magyarország megbízott ügyvezető igazgatója. Egyfajta kincstári pesszimizmus érhető tetten a digitalizáció legfőbb gátjaira vonatkozó válaszokban. Abban egyetértünk Kelet-Közép-Európa vállalati döntéshozóival, hogy a folyamatot elsődlegesen biztonsági problémák hátráltatják: 48 versus 46 százalékos régiós átlag. Ezt nálunk a jogszabályi háttér követi 39 százalékkal, miközben a térség egészében csupán 25 százalék tartja fontosnak ezt a kérdést. A vállalati vezetés és a dolgozók felkészültségét sokkal inkább akadálynak tartják a környező országok döntéshozói: 42 százalékuk szerint ez a második legnagyobb probléma, nálunk erre gondoltak a legkevesebben (37 százalék). Mindez arra utal, hogy nálunk felkészültebbnek, „jövőállóbbnak” tartják a munkaerőt, mint a térség egészében.
A digitalizációt vezérlő tényezők megítélésében kisebb különbség mutatkozik a vállalati működés optimalizálásának, illetőleg a munkavállalói együttműködés hatékonyságjavításának szerepét illetően: nálunk mindkét komponenst a megkérdezettek 83 százaléka tartja kiemelten fontosnak, a térség egészében 76, illetve 74 százalék ez az arány.
A kutatásról
Magyarország mellett Csehország, Görögország, Lengyelország, Oroszország és Románia 200-200 vállalati és informatikai döntéshozóját kereste meg és faggatta a digitális átalakulásról az Ipsos közvélemény- és piackutató cég. A Microsoft megbízásából végzett felmérésben legalább 250 főt foglalkoztató pénzügyi, kiskereskedelmi és termelőcégek vettek részt, véletlenszerűen kiválasztva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.