BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Két hét haladék a vállalkozásoknak

Jókora segítség számos Ginop-pályá­zat­tal rendelkező kisvállalkozónak, hogy akkor sem bukja el feltétlenül a támogatását, ha nem tartott be egy fontos, június 15-i határidőt.

Több ezer Magyarországon működő céget, zömében hazai tulajdonú kis- és középvállalkozást érinthet az a fejlesztéspolitikai intézményrendszerben tapasztalható változás, amely szerint a június 15-i határidőhöz képest 15 nap könnyítést kaptak az érintettek az uniós pályázatukhoz kapcsolódó projektfenntartási jelentés benyújtására – tudta meg a Világgazdaság. A jelentést kizárólag elektronikusan, a támogató által rendelkezésre bocsátott pályázati e-ügyintézési felületen keresztül lehet benyújtani. Ám az a projektgazda, aki ennek a módosított határidőig sem tesz eleget, a támogatási szerződés szerint szerződésszegést követ el.

A lapunk birtokába jutott dokumentum szerint a kiíró arra is figyelmeztette az érintett pályázókat, hogy a szerződésszegés a már megítélt forrás megvonását, továbbá a támogatási rendszerből történő kizárást és újabb szankciókat is maga után vonhat. A bő kéthetes haladéknak a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) lehet a legnagyobb jelentősége, mert ez a kkv-szektor fő uniós pénzforrása. A 2014–2020-as ciklusban már több mint 30,8 ezer Ginop-pályázat futott be összesen mintegy 3503 milliárd forintos támogatást igényelve. Közülük csaknem 17,8 ezer részesült pozitív elbírálásban, ezekre összesen 2532 milliárd forintot ítéltek meg.

Számos mikro-, kis- és középvállalkozásnak jó lehetőség a 15 milliárd forintos keretű napelem-telepítési pályázat is (Ginop-4.1.3.), amellyel tegnap indult a versenyfutás az uniós forrásokért. Projektenként 1,5–3 millió forint vissza nem térítendő támogatás a tét, amelyet csak 7,5–15 kilowatt teljesítményű, azaz kis kapacitású, saját áramfelhasználást kiváltó fejlesztésekre lehet fordítani. A kiíró 5-10 ezer nyertes pályázóval kalkulál. A 37,4 milliárd forintos keretű Ginop-2.1.8.-nál – amelynek célja a kkv-k versenyképességének növelése adaptív technológiai innováció révén – a benyújtási határidő már jó ideje lejárt. Ám a jelek szerint még sincs kőbe vésve a projekt féléves megvalósítási határideje, ugyanis a napokban jóváhagytak több kettő-négy hónapos hosszabbítást, azaz összesen nyolc-tíz hónap áll a cégek rendelkezésére a kivitelezéshez. A 37,4 milliárd forintos Ginop-2.1.8-nál projektenként 5–30 millió forint nyerhető el.

Otthon melege program lakásszövet­kezeteknek és társasházaknak

Távfűtéses épületekben lévő lakások fűtésének szabályozására, korszerűsítésére jelent meg tegnap kiírás az Otthon melege programban, a kétmilliárd forintos támogatási keretre lakásszövetkezetek és társasházak pályázhatnak szeptember 24-től 2020. március 31-ig. Magyarországon még körülbelül kétszázezer távfűtéses lakás fűtése nem szabályozható egyedileg, így az ilyen fűtés az egyik legpazarlóbb megoldás. A mostani alprogramban okos költségmegosztásra és radiátorcserére van mód. A támogatás mértéke az elszámolható költségek 10-50 százaléka lehet, lakásonként legfeljebb 350 ezer, pályázatonként maximum 75 millió forint.

A megvalósítás határideje

2–4

hónappal is kitolható

a Ginop-2.1.8-ban

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.