A bruttó hazai termék (GDP) 4,9 százalékkal haladta meg 2019-ben az egy évvel korábbit, a nyers és a szezonálisan, naptárhatással igazított adatok megegyeztek – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) második becsléséből. A tavalyi utolsó negyedévben 4,5 százalékkal nőtt a gazdaság. A pénteken közzétett adat megegyezik az első becslésben mérttel. Termelési oldalon az építőipar hozzáadott értéke 21, az iparé 5, a szolgáltatásoké 4,2 százalékkal nőtt, a mezőgazdaságé azonban 0,3 százalékkal csökkent. Felhasználási oldalon a fogyasztás 4,1 százalékkal lett nagyobb, a bruttó felhalmozás 9,5, ezen belül a bruttó állóeszköz-felhalmozás 15 százalékkal emelkedett.
A 2019. október–decemberi időszakban 5,9 százalékkal nőttek a beruházások az előző év azonos időszakához képest, így a szektor az egész évet vizsgálva összességében 14 százalékkal bővült – derült ki ugyancsak a KSH közleményéből. A Világgazdaságnak nyilatkozó elemzők 5–13 százalék közötti emelkedést vártak. A KSH kommentárja szerint a növekedési ütem mérséklődését elsősorban a jelentős feldolgozóipar – azon belül részben a járműgyártás – beruházásainak visszaesése okozta, ugyanakkor a szolgáltatási ágak többségében a nemzetgazdasági átlag felett nőttek a fejlesztések. Az elemzők elsősorban az építési projektek mérséklődését várták, amit a már korábban megjelent építőipari adatok is indokoltak. Azonban míg ezek a beruházások 16 százalékkal nőttek, addig a gépfejlesztések mindössze 11 százalékkal. „A 14 százalékos éves bővülés azt jelenti, hogy a beruházási ráta korábban nem látott szintre emelkedett” – hangsúlyozta a statisztikai hivatal. Ez az ütem azonban elmarad az elemzők várakozásától, ami 15–17 százalék volt, így a beruházási ráta sem érhette el a 29 százalékot. Ugyanakkor az Európai Unióban ez az egyik legmagasabb szint, amit a minap az Európai Bizottság is elismert.
A fejlesztéseket egyértelműen a vállalati szektor húzta felfelé, ahol 20 százalékos bővülés látszik, igaz, a költségvetési szerveknél is erőteljes, 11 százalékos emelkedést mértek. A beruházások hattizedét az ingatlanügyletek, a feldolgozóipar és a szállítás-raktározás adta. A gazdaság zöldítése szempontjából jó jel, hogy a víz- és hulladékgazdálkodásban nőttek a leggyorsabban – mintegy 39 százalékkal – a beruházások, azonban a versenyképesség szempontjából kulcságazatnak számító információ-kommunikáció és az oktatás területén már mérsékeltebb a dinamika.
Mintegy 382 millió euróval, 8844 millió euróra emelkedett a szolgáltatások külkereskedelmi többlete tavaly, a kivitel értéke 27 milliárd euró, a behozatalé 18,2 milliárd
euró volt – ezeket az adatokat ugyancsak a KSH ismertette. A többlet csaknem felét a turizmus, valamivel több mint a harmadát a szállítmányozás adja. Az import
7 százalékkal, míg az export 6,1 százalékkal emelkedett 2019-ben. A tavalyi utolsó negyedévben százmillió euróval alacsonyabb volt az aktívum az egy évvel korábbinál, 1,9 milliárd euró szufficitet mutatott. A koronavírus okozta járvány elsősorban a szolgáltatásokat, ezen belül is a turizmust sújtja, így ebben a szektorban jelentős visszaeséssel kell kalkulálni az idén.
Minden eddiginél több, 10,6 milliárd forint értékű beruházás valósult meg tavaly Magyarországon, a beruházási ráta 28,6 százalékra ugrott, ezzel a teljesítménnyel az ország az Európai Unió élmezőnyében szerepel – értékelte a friss számokat Varga Mihály pénzügyminiszter. A beruházások segítségével a következő években is bővülhetnek a kapacitások, és nőhet a foglalkoztatottság.
A tárcavezető kijelentette: a kormány továbbra is kész a beruházások ösztönzésére és támogatására, illetve az adócsökkentések folytatására.
Az Európai Unió leggyorsabban növekvő gazdasága jelenleg a magyar, 2019-ben közel 5 százalékos bővülést ért el. Varga Mihály arra is rámutatott, hogy a kedvező folyamatokat erősíti a Program a versenyképesebb Magyarországért és az elmúlt időszakban bejelentett számos nagy volumenű – főleg az autóipart és a beszállítói hálózatot érintő – fejlesztés. A kkv-k aktivitását pedig az alacsony hozamkörnyezet és a kedvező üzleti klíma támogathatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.