BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Most még főként az importáru van a piacon

K. B. Z. | „Sajnos sokan hazai termékként árulják a görögdinnyét a szezon előtt, de ha hatósági ellenőrzéskor nem tudják bizonyítani az áru eredetét, büntetésre számíthatnak – mondta a Világgazdaságnak Ledó Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke arra reagálva, hogy az utóbbi napokban megjelentek az utcai dinnyeárusok, akik magyar termésként kínálják termékeiket. Ledó Ferenc szerint egyelőre elvétve van a piacon hazai dinnye, hiszen kevés termelő dolgozik dupla takarásos technológiával, amelynek révén az idén ilyen korán meg lehetne jelenni érett magyar termékkel.

Az utcai árusok az elmúlt napokban kilogrammonként 450 forint körüli áron kínálták a görögdinnyét – ezek szerint főként az importot. A tavalyi szezonban azt közölte a FruitVeB, hogy a hagyományos magvas dinnye 120-130 forintos kilogrammonkénti fogyasztói árnál hoz jövedelmet a termelőnek is. Ebbe a képbe azonban az elmúlt években többször bezavartak egyes áruházláncok akciói.

Az idén csúszik a szezon, az általában június végén beinduló tömeges szedések öt-tíz nappal későbbre tolódnak. A hűvös időben ugyanis nem kötődött jól a gyümölcs, ezért késik az érése. Ez abból a szempontból nem tragédia, hogy az exportpiacon július 15-ig egyébként sem nagyon rúgunk labdába – jegyezte meg a FruitVeB-elnök. Körülbelül addig tart ugyanis a spanyol dinnye szezonja Európában, a magyarországi exportőröknek ezután jut nagyobb tér a jól fizető európai piacokon. Vagyis ha addig már itthon dömping lenne a hazai dinnyéből, az annyira eláraszthatná a piacot – keveredve a még jelen lévő importáruval –, hogy az ára hamar a mélybe zuhanna. Sok nagyobb termelő ezért már eleve több szakaszban ültet, az érés is több hullámban történik, így elkerülhető a dömping, és nagyobb eséllyel maradhat stabil az ár. Kérdéses azonban, hogy az idén rendkívül magas zöldség- és gyümölcsárak jellemezte trendből a dinnye ki tud-e maradni.

A hazai termőtájak közül a békési a meghatározó, de egyre inkább a szabolcsi is, míg a szintén hagyományosan jó görögdinnye-termőhely Heves egyre inkább visszaszorul – mondta Ledó Ferenc. A NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet szerint a termőterület 16,2 százalékkal kisebb a tavalyinál.

A napsütés az utóbbi hetek esős időjárása ellenére elegendő a jó minőséghez a FruitVeB elnöke szerint, az eső csak ott okozhatott problémát, ahol nem csendesen esett, akár egy-két napig, hanem nagy mennyiségben zúdult le rövid idő alatt.

A görögdinnye idei termőterülete

16,2

százalékkal kisebb

a tavalyinál

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.