BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Emelte a tétet, és hosszabbított is az EKB

Faragó József | Változatlanul hagyta az irányadó kamatokat az Európai Központi Bank (EKB) a tegnapi kamatdöntő ülésén, ám a várakozásoknak megfelelően 500 milliárd euróval megemelte a vészhelyzeti-pandémiás eszközvásárlási program keretét (PEPP). A keretösszeg így 1350 milliárdról 1850 milliárd euróra emelkedett. A PEPP program lejárati határidejét kilenc hónappal, 2022. március végéig meghosszabbították, egyúttal a tőketörlesztések újrabefektetésének dátumát is kitolták egy évvel, 2023 végéig. A kereskedelmi bankoknak olcsó likviditást biztosító hosszabb lejáratú refinanszírozási műveletek programját (TLTRO-III) is meghosszabbították 12 hónappal, 2022 júniusáig lesz elérhető. Kisebb meglepetésre a havi 20 milliárd eurós keretösszeggel futó korábbi eszközvásárlási program (APP) feltételein nem változtattak, bár a piac arra számított, hogy másfél-kétszeresére emelik a havi keretösszeget.

Tegnap mérsékelte az euróövezet idei gazdasági visszaesésére vonatkozó előrejelzését, és visszafogta az elkövetkező évekre jelzett gazdasági növekedés mértékét az EKB.

„A növekedési kilátásokat továbbra is sokkal inkább negatív, mint pozitív tényezők módosíthatják, a mértékük azonban enyhült az előző prognózishoz képest” – jelezték a közleményükben. Ennek szellemében a szeptemberben jelzett 8 százalékról 7,3 százalékra mérsékelték az euróövezeti bruttó hazai termék idei csökkenésére vonatkozó előrejelzést, a jövő évi GDP-növekedésre tett előrejelzést pedig 3,9 százalékra mérsékelték a szeptemberi

5 százalékról. A növekedés mértéke 2022-ben 3,2 százalék helyett 4,2 százalékos, 2023-ban pedig 2,1 százalékos lesz az euróövezetben. Az idei infláció 0,2 százalék lehet a szeptemberben jelzett 0,3 százalék helyett, majd az elkövetkező három évben már 1 százalék vagy magasabb: jövőre 1,0 százalékos, 2022-ben 1,1 százalékos, 2023-ban pedig 1,4 százalékos.

A szeptemberi makrogazdasági prognózishoz képest az EKB tegnap közzétett előrejelzése távolabbra tolja a válság utáni fellendülés horizontját – mondta a Világgazdaságnak Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője. Hozzátette: az EKB őszi prognózisa a gazdaság gyorsabb felépülésével kalkulált. „Úgy tűnik, hogy az EKB nem számított ennyire erős második járványhullámra. A visszafogottabb növekedési kilátások azt is mutatják, hogy a lehetséges válságforgatókönyvek közül – mint amilyen a V, a W, a szaxofon vagy a pipa alakú válsággörbe – az EKB most egy elnyújtott pipa alakú gazdasági kilábalással számolhat” – értékelt az EKB közleménye után az Equilor szakértője.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.