BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Átalakította a járvány a munka világát

Rendszeres kommunikáció, jó személyes kapcsolat a kollégákkal, rugalmas munkaidő – egy friss kutatás szerint ez a munkavállalók számára a legfontosabb ahhoz, hogy jól érezzék magukat a munkahelyükön.

A tavalyi év jelentősen megváltoztatta azt, ahogyan a munkáról, a munkahelyről gondolkodnak a munkavállalók, és azt is, ahogyan a mindennapi munkafolyamataikat szervezik. Felértékelődött a kommunikáció szerepe, és 2021-re már mást jelent a munkahelyi jóllét is, mint korábban – világít rá a Profession.hu és a Boston Consulting Group (BCG) közös, reprezentatív kutatása.

Gyökeresen átalakul a munkatársak közötti kapcsolattartás. Arra

a kérdésre, hogy mi segítheti ezt a megváltozott munkakörülmények között, a munkaadók és a munkavállalók egyöntetűen a kommunikációt jelölték meg válaszként. A munkavállalók a változatos kommunikációs lehetőségeket, a kommunikáció gyakoriságát és a felettesek kapcsolaterősítő magatartását tartják fontos befolyásoló tényezőnek.

A munka iránti elkötelezettséget erősítő tényezők közül a munkáltatók és a munkavállalók is a kollégákkal és a felettessel való kapcsolat jó minőségét, a sikerek nyilvános elismerését tartják a leglényegesebbnek. Az utóbbira a távoli munkavégzés miatt valószínűleg nagyobb igénye van mindenkinek, mint valaha. A szervezet iránti elkötelezettséget viszont már egyértelműen a felettesek hozzáállása határozza meg: az, hogy miként kommunikálnak, hogyan támogatják beosztottjaikat. Nem csupán a közvetlen felettes, a felső vezetés kommunikációja is meghatározó.

A nagy változások a munkavállalók többségét megviselték, így adja magát a kérdés: vajon milyen intézkedések segítenének abban, hogy a munkatársak testileg és lelkileg is jól érezzék magukat munka közben 2021-ben? A felmérés azt találta, hogy a magyar munkavállalók a jóllét szempontjából a legfontosabbnak a rugalmas munkaidő lehetőségét tartják, ezt követi a jobb munkakörnyezet, a munkáltató által biztosított home office csomag, majd a munkavégzés helyéről és idejéről való döntés lehetősége.

A munkavállalók a legfontosabb hat feltétel közé sorolták a jövőre nézve a munkáltató által biztosított egészségügyi szolgáltatásokat és a sportolási lehetőségek támogatását is.

Ugyanakkor a munkáltatók a rugalmas munkaidő mellett a második legfontosabbnak a felettessel való rendszeres kommunikációt tartják, majd az egészségügyi szolgáltatások támogatását. A legnagyobb eltérés a kötelező irodai napok fontosságának megítélésében van a munkavállalók és a munkáltatók között: a munkáltatók ezt viszonylag fontosnak ítélik, míg a munkavállalók nem tartják lényegesnek jóllétük szempontjából.

Versenyelőnyt jelenthet a rugalmasság

A munkahely megválasztásánál a fehérgalléros munkák esetén nagyon fontos szempont lesz a jövőben, hogy rugalmas-e a munkaidő, és hogy van-e beleszólása a munkavállalónak abba, hogy hol végzi a munkáját – akár otthon is, vagy egy közösségi irodában, közelebb a lakásához, mindezt akár többször is egy héten. Versenyelőnyhöz fognak jutni azok a cégek, amelyek ezt figyelembe veszik” – idézte az összefoglaló Kotsis Ádámot, a BCG budapesti irodájának szenior HR-szakértőjét.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.