Az alapkamat 0,6 százalékon tartása mellett döntött a monetáris tanács tegnapi kamatdöntő ülésén – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közleményéből. Az egynapos betéti és az egynapos hitelráta sem változott, az előbbi mínusz 0,05 százalék, az utóbbi 1,85 százalék maradt. Az állampapír-vásárlási program tegnapi tenderén a megszokott 40 milliárd forintnál valamivel kevesebb, 35 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatot a jegybank, a múlt héten összesen 50 milliárd forintért vett kötvényeket az MNB. A monetáris tanács ülése után kiadott közlemény megállapította: az idei fogyasztói árindexet 0,8 százalékponttal emelik az indirekt adóváltozások. A jegybankmérleg tavalyi bővülése átlagos mértékű volt a régióban, van tere a növelésének. A közlemény rámutatott: a válság akut szakaszának lecsengésével a fedezett hiteleszköz szerepe kisebb lehet, a likviditást az állampapírprogram felé csoportosítják át. Az MNB a tíz évnél rövidebb futamidejű kötvényekre is kiterjeszti az állampapír-vásárlási programját, a másodpiaci vásárlásokra pedig arányaiban többet költhetnek.
Nem a kamatpolitika lesz az elsődleges, hanem a nemzetközi gyakorlattal összhangban a célzott mennyiségi könnyítő programokra – így például állampapír-vásárlásra, hosszú futamidejű banki hitelekre – fektetik a hangsúlyt – mondta a Világgazdaság kérdésére Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője.
A kamatok a jelenlegi szinten maradhatnak, legfeljebb egy éles és tartós piaci elmozdulás nyomán módosíthatják az egyhetes betét rátáját. A szakértő rámutatott: a cél
a pénzpiaci stabilitás biztosítása, a mennyiségi könnyítő programokban erre van mozgástér. Varga Zoltán, az Equilor vezető elemzője szerint egy esetleges lazításra két módon kerülhet sor: vagy az egyhetes betét kamatát zárja vissza az alapkamathoz a jegybank egy 15 bázispontos vágással, vagy a bankrendszerből kiszívott likviditást csökkenthetik azzal, hogy nem fogadnak el minden ajánlatot az egyhetes betéti tenderen. A szakember hangsúlyozta: egyelőre nem került szóba a monetáris feltételek lazítása.
Az egyhetes betéti kamat tartósan 0,75 százalékon maradhat – húzta alá Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. A jegybanki közlemények egyre kevésbé hangsúlyozzák a dezinflációs kockázatokat. Az elemző elképzelhetőnek tartja, hogy a jegybank az állampapírpiac megtámasztása érdekében korábban bevezetett intézkedéseinek egy részét visszafogja. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője felhívta a figyelmet: nem lesz szükség szigorításra, mivel az infláció emelkedését idén nem a gazdaság túlfűtöttsége okozza, a következő két-három évben sem várható kamatemelés. Indokolt azonban az óvatosság, a bázishatás miatt a fogyasztói árindex átmenetileg érdemben magasabb lehet a 3 százalékos jegybanki célnál. A szakértő hozzáfűzte: a határidős kamatlábak az év végétől kamatemelkedést áraznak, erre azonban egyelőre nem látszik indok. Török Zoltán felhívta a figyelmet: az első negyedév mérséklődő inflációja után a 4 százalék körüli szintre ugorhat a fogyasztói árindex, majd az év vége felé 3 százalék közelébe süllyedhet. Alapvetően a jegybankéhoz hasonló inflációs pályával kalkulál az elemző, ám az MNB a 3,5-3,6 százalék körüli éves inflációs prognózisnál valamivel visszafogottabb, 3,1 százalékos pénzromlásra számít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.