GY. B. | A 2021–2027-es uniós ciklusban kiemelt szerepet kapnak a zöldgazdasági szempontok, előremutató, hogy már a most záruló, 2014–2020-as időszak is kínál ez irányú, figyelemre méltó konstrukciókat – mondta a Világgazdaságnak Csomár Zoltán, a European Conformity Check (ECC) Vállalkozásfejlesztési Tanácsadó Intézet ügyvezetője. Úgy látja, a hazai kis- és középvállalkozások egyre nagyobb hányada törekszik tevékenysége során a fenntarthatósági szempontok érvényesítésére, és ez nemcsak a szolgáltatószektor képviselőire, hanem a termeléssel, gyártással foglalkozó piaci szereplőkre is igaz.
Ennek a szemléletváltásnak köszönhetően az ECC ügyvezetője szerint számottevő érdeklődés várható a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) az egyszer használatos és egyéb műanyag termékek forgalomba hozatalának korlátozását ösztönző pályázaton (Ginop-1.2.13-20), miután a felhívás a helyettesítő termékek gyártását is támogatja kapacitásbővítéssel és technológiafejlesztéssel. Mivel ez egy új terület a pályázati palettán, érezhető némi bizonytalanság a piacon, de a február 1-jén záruló előminősítési szakasz remélhetőleg választ ad a most még nyitott kérdésekre.
Az előminősítésre az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. égisze alatt, a Zöld Nemzeti Bajnokok felületén van lehetőség. Ezt követően a Ginop-1.2.13 kódszámú pályázaton február 15-től adhatók be a támogatási kérelmek, a tervezett keretösszeg eléri a hétmilliárd forintot. A feltételeknek megfelelő projektek legalább 20, legfeljebb 400 millió forint feltételesen visszatérítendő támogatásban részesülhetnek. Ez az összeg teljes egészében felvehető előlegként, a kiíró úgy számol, hogy mintegy 50 projektgazda kaphat zöld utat. A megítélt összeg a beruházás eredményességétől függően részben vagy teljes egészében vissza nem térítendő támogatássá válhat.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium szerint közös érdek, hogy minden iparág környezetbaráttá váljon. A kormány ezért támogatja elsőként a környezetre legártalmasabb műanyag termékek kivezetését, és a helyettesítő termékek piaci térnyerését. A vállalkozások többek között új eszközök, gépek megvásárlásához, új technológiai rendszerek és kapacitások kialakításához kaphatnak támogatást, beleértve az automatizált termelési rendszerek, gyártási technológiák, folyamatautomatizálási eszközök, szenzor- és vezérléstechnológiák fejlesztését, robottechnológia alkalmazását, intelligens gyártási megoldások beszerzését. Emellett az elnyert forrás felhasználható például technológiai fejlesztést eredményező gyártási licenc, know-how beszerzésére, infrastrukturális és ingatlanberuházásra, az információs technológia fejlesztésére is.
A feltételesen
visszatérítendő forrás
400
millió forint is lehet projektenként
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.