BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óvatosan indítja az évet a jegybank

R. P. | Decemberben 2,7 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az előző évhez képest, a 2020-as infláció 3,3 százalék volt – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéséből. A tényadat megegyezik a novemberi drágulási ütemmel, 0,1 százalékponttal alacsonyabb, mint a Világgazdaság elemzői konszenzusa, és kívül esik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2,8–3,2 százalékos prognózisán. A maginfláció és az adószűrt maginfláció egyaránt 0,1 százalékponttal nőtt, az előbbi 4 százalékra emelkedett, ezzel elérte a 3 százalékos jegybanki cél

1 százalékpontos toleranciasávjának tetejét, az utóbbi 3,4 százalék volt decemberben.

Óva inti a piacot Virág Barnabás, az MNB alelnöke attól, hogy kamatvágásban gondolkodjon – mutatott rá Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. A cél alatti fő inflációs adat ugyan lehetővé tenné a lazítást, ám a maginfláció makacsul 4 százalék körül ragadt. Az ING Bank szakembere a közeljövőben nem várja a kamatok bármilyen irányú változását, maradhat a kivárásra alapozó monetáris politika. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője nem számít az egyhetes betéti eszköz kamatának emelésére, és szerinte az infláció várható tavaszi megugrása miatt óvatos maradhat a lazítással az MNB. Nyeste Orsolya, az Erste Bank makrogazdasági elemzője is úgy véli, óvatos marad a monetáris politika, az egyhetes betéti kamatláb 0,75 százalék maradhat.

A decemberi tényadatok beleillettek a várt trendbe, miszerint az év végi dezinflációt leginkább a támogató bázishatás és a mérséklődő élelmiszerárak vezérelték – értékelt Nyeste Orsolya. Az idei első negyedévben még támogató marad a bázishatás, majd ez várhatóan a másik irányba fordul áprilisban, látványosan növelve az inflációt a tavaszi hónapokban. A nyár ismét lassuló inflációt hozhat. Az Erste Bank szakértője hangsúlyozta: de-cemberre 3,5 százalék környékére emelkedhet a havi drágulási ütem. Suppan Gergely a következő hónapokban 3 százalék alatti fogyasztói árindexre számít, áprilisban viszont 5 százalék fölé is ugorhat a pénzromlás üteme a bázishatás miatt. A nyári hónapokban a toleranciasávon belül alakulhat a fogyasztói árindex. A Takarékbank elemzője 2021-re 3,6-3,7 százalékos inflációt prognosztizál.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.