BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az újranyitás miatt jöhet kamatemelés

A várakozásoknak megfelelően alakult a fogyasztói árindex, így egyelőre nem várható a Magyar Nemzeti Bank beavatkozása.

A jegybank az inflációs adat hatására várhatóan nem lép, a következő időszakban kivárhat a döntéssel a monetáris politika – mondta a Világgazdaságnak Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken tette közzé a januári fogyasztói árindexet, a 2,7 százalékos tényadat megegyezik lapunk konszenzusával. A drágulás üteme 0,9 százalékos volt az előző hónaphoz képest. A maginfláció a várakozásokkal ellentétben nem enyhült a decemberi 4 százalékról, hanem 0,2 százalékkal emelkedett. A KSH kommentárja szerint a szeszes italok, a dohányáruk és az élelmiszerek ára nőtt jelentős mértékben. Virovácz Péter, az ING Bank elemzője lapunknak hangsúlyozta: a maginfláció alakulása miatt továbbra is fennmaradhat az alapkamat és az egyhetes betét között fennálló 15 bázispontos differencia, különösen, hogy átmeneti tényezők a fogyasztói árindexet is emelhetik a következő hónapokban. Az alacsony kamatkörnyezet miatt elképzelhető a forint gyengülése, ami inflációs folyamatokat indíthat be, ráadásul a gazdaság nyitása utáni fellendülés szintén gyorsíthatja a drágulás ütemét. A szakértő elképzelhetőnek tartja, hogy az év második felében a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) reagálnia kell az inflációs folyamatokra, elsősorban az egyhetes betéti kamat emelésével léphet közbe. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője a közeljövőben nem várja az egyhetes betéti eszköz kamatemelését, ugyanakkor a tavasszal emelkedő infláció miatt lazítás sem elképzelhető. Az üzemanyagok bázishatása miatt áprilisban 5 százalék közelébe ugorhat a fogyasztói árindex, majd a nyáron a jegybanki célsávon belülre, 2–4 százalék közé süllyedhet. A szakember az idén 3,7 százalékos pénzromlással számol.

Az infláció várhatóan gyorsul, a bázis magas marad, és a maginfláció is tartósan magasan alakulhat, így nem lesz tere a lazításnak – magyarázta a K&H Bank elemzője.

A gazdaság élénkítése érdekében viszont szigorítás sem valószínű, a mennyiségi könnyítések folytatódhatnak. Az állampapír-vásárlási program sebessége a piaci kereslettől és az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) kibocsátásától függ, amíg hetente tart aukciókat az ÁKK, addig az MNB is sok kötvényt vásárolhat. Az egyhetes betéti eszköz és az alapkamat rátáját előbb-utóbb összezárja a jegybank, Németh Dávid szerint erről az ősszel kezdhetnek gondolkodni az MNB-ben. Virovácz Péter felhívta a figyelmet: az MNB a repoprogramot 40-ről 20 milliárd forintra vágta vissza, ennek nagyjából a fele csapódott le korábban az állampapírpiacon. Az állampapírprogram heti vásárlásai így várhatóan ehhez igazodva 60-70 milliárd forint körül stabilizálódnak. Az ING Bank elemzője alapvetően 3,3-3,5 százalékos fogyasztói árindexre számít 2021-ben, amit az esetleges nyitási boom akár 4 százalék közelébe is emelhet. Németh Dávid április-májusra várja az infláció tetőzését 4,3 százaléknál, az éves átlag 3,6 százalék lehet. Az MNB prognózisa 3,5-3,6 százalék.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.