A Nagyházi Galéria folytatja Saphier Dezső műgyűjtő, műkereskedő hagyatékának árverezését: február 23–25. között, három napon át festményeket és szobrokat kínálnak. Az aukciókat zárt ajtók mögött tartják meg, a közönség személyes részvétele nélkül. A licit anyaga viszont megtekinthető a galériában, és tájékoztató jellegű egyidejű közvetítés is elérhető lesz a Zoom applikáción keresztül, de csak azoknak, akik előzetesen regisztrálnak. A világhálón csak követni lehet az aukciót, licitre vagy előzetes vételi ajánlatra az Axioart műkereskedelmi oldalán van mód.
Saphier Dezső legendás alakja volt a hazai műkereskedelemnek. Sok műfaj után érdeklődött, folyamatosan „kincskeresésben” volt, a becsüsképzéseken is tanított. Több évtizedes gyűjtői-kereskedői működésének eredményét a ’90-es évektől rendszeresen a nyilvánosság elé tárta. A Szombathelyi Képtárban kiállítássorozat keretében mutatta be gyűjteménye nagyobb egységeit, 2002-ben Zománcreklámok, 2004-ben Frissítés – Magyar festmények, illetve Naiv festmények címmel mutatott be egy nagy anyagot. A Zománcreklámok anyagát a bécsi Collegicum Hungaricum, a Frissítés anyagát a debreceni Déry Múzeum is bemutatta. Később, 2008-ban Hölgyek palettával címmel a Magyar Nemzeti Múzeumban mutatták be gyűjteményének egy markáns vonulatát, a női festők munkáit.
A Nagyházi Galéria által összeállított aukciós anyag ezekből a kiállításokból válogat. A Saphier-gyűjtemény minőségét és volumenét tekintve a 20. század utolsó harmadának meghatározó és megkerülhetetlen gyűjtéstörténeti teljesítménye, ezért is érdemes a gyűjtőknek figyelniük rá. A 16. századi faszobrok közt van egy értékes német Mária-szobor 850 ezres kikiáltási áron, és egy 15. századi, faragott Krisztus 580 ezres kezdő áron. A szobor mindig is mostoha területe volt a hazai műgyűjtésnek, Saphier Dezső azonban jó szemmel válogatott. Moiret Ödön 45 centiméter magas bronzszobra például 480 ezer forintért már elvihető. A festmények közt szép számmal találni portrékat, 19. századi zsáner- és enteriőrképeket. Lesznai Anna, Kliené Róna Klára, Vészi Margit, Oelmacher Anna, Konek Ida, Undi Mária, Basch Edit, Porter Paula, Gombos Székely Lilly, Schossberger Klára, Zemplényi Magda, Gyenes Gitta – mind olyan név az aukcióról, akinek a képéhez százezer forint körüli áron – meglehetősen alulértékelten – hozzá lehet jutni. Grósz Mária 1925-ös Akt harlequinnel című festménye 280 ezer forintért biztosan megéri, ahogy Vörös Géza Pünkösdi rózsás csendélete is 550 ezerért, de a katalógus címlapján szereplő, a margitszigeti szökőkutat ábrázoló kép is egy jól megfestett, dekoratív munka 65 ezer forintért, Rózsavölgyi jelzéssel. Röviden összefoglalva: ez kifejezetten egy olyan aukciónak ígérkezik, ahol érdemes szemezgetni az anyagból, és a kezdő gyűjtők könnyen helyzetbe kerülhetnek.
Egy értékes német
Mária-szobor
850
ezer forintról indul
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.