BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb minimálbér-emelés jöhet a nyáron

Van realitása a 9-10 százalékos bruttó béremelkedésnek, a reálbérek 6 százalékos növekedésével a júliusi adócsomagban újra előkerülhet a szociális hozzájárulási adó (szocho) 2 százalékpontos csökkentése – mondta a Világgazdaságnak Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke, mi­után Varga Mihály pénzügyminiszter nemrégiben kifejtette, hogy az adónem mérséklődése reményei szerint a jövőben is folytatódik. Mindez egyúttal azt is jelenti, hogy ha a szocho csökkentéséről döntene a kormány, az idei bérmegállapodásnak megfelelően év közben tovább emelkedhet a minimálbér és a garantált bérminimum összege. A 2016-ban megkötött hatéves bérmegállapodás értelmében azonban ehhez az is kell, hogy 2020-ban a versenyszféra reálbér-növekedése meghaladja a 6 százalékot. A Liga elnöke jelezte, hogy az utolsó negyedéves inflációs adatok még befolyásolják a reálkeresetek alakulását. A Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi adatai mindenesetre bizakodásra adnak okot: 2020 januárja és novembere között a bruttó átlagbérek 9,6 százalékkal emelkedtek, ami 3,6 százalékos infláció mellett 6 százalékos reálbér-növekedést eredményezett.

Lapunknak Zs. Szőke Zoltán, az Áfeosz–Coop Szövetség elnöke előre­bocsátotta, hogy várhatóan áprilisban lesznek meg a pontos adatok a keresetek tavalyi alakulásáról, amelyek alapján a kabinet döntést hozhat. Hangsúlyozta, hogy a bruttó bérek legalább 10 százalékos növekedésére van szükség a feltételek teljesüléséhez. Az érdekképviseleti vezető hozzátette, hogy a januári minimálbér-megállapodás idején a munkaadói oldal számolt a köztehercsökkentéssel, ezért a 3 százalékos bérajánlatuk fölött kvázi megelőlegeztek 1 százalékot, továbbá ígéretet tettek arra, hogy ha valóban bekövetkezik az adó mérséklődése, akkor júliusban további 1 százalékkal a minimálbér bruttó 169 ezer forintra, a garantált bérminimum bruttó 221 ezer forintra emelkedik.

Az érdekképviseletek vezetői egyetértettek abban, hogy ha a gazdaság újraindítása sikeres lesz, a kormány akár egyoldalúan megteheti, hogy 2 százalékponttal csökkenti a szociális hozzájárulási adó mértékét, ami további bérnövekedést generálhat. Míg Zs. Szőke Zoltán azt hangsúlyozta, hogy a hatéves bérmegállapodás következtében jelentősen nőttek a keresetek az elmúlt években Magyarországon, Mészáros Melinda arra hívta fel a figyelmet, hogy az idei minimálbér-megállapodás miatt ez a folyamat elakadt. Mivel az egyezség jövőre lejár, az Áfeosz–Coop Szövetség elnöke reményét fejezte ki, hogy 2023-tól ismételten többéves megállapodás jöhet létre a szociális partnerek között.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.