A Wall Street-i határidős ügyletek veszteségei hétfőn lehúzták az ázsiai részvénypiacot, az Egyesült Államok vámháborújának legújabb fenyegetései továbbra is bizonytalanságban tartják a befektetőket – bár a piaci reakciót mérsékelte a remény, hogy Donald Trump elnök főként csak blöfföl, a vámfenyegetések tárgyalási technikájának részei.
Trump szombaton közölte, hogy augusztus 1-jétől 30 százalékos vámot vet ki az EU-ból és a Mexikóból származó legtöbb importra, annak ellenére, hogy ezekkel a partnerekkel éppen hosszan elhúzódó tárgyalások folynak. Az Európai Unió közölte, hogy augusztus elejéig meghosszabbítja az amerikai vámokra válaszul hozott ellenintézkedések felfüggesztését, és továbbra is a tárgyalásos megoldást szorgalmazza, noha Németország pénzügyminisztere határozott fellépést sürgetett arra az esetre, ha a vámok életbe lépnének. A befektetők nagyrészt hozzászoktak Trump gazdaságpolitikájához, így a részvénypiacok csak enyhén estek, miközben a dollár is csak kismértékben erősödött az euróval szemben.
Nehéz megmondani, hogy a visszafogott piaci reakció inkább az ellenálló képességet vagy a közönyt tükrözi-e
– kommentálta a helyzetet a Reutsernek Taylor Nugent, a NAB vezető piaci közgazdásza. „Nehéz árazni a hírcunamit, amely állítólag azt próbálja megjósolni, milyen vámok lesznek érvényben augusztustól, miközben a tárgyalások még folyamatban vannak” – tette hozzá.
Az S&P 500 vállalatainál az elemzők átlagosan 5,8 százalék éves profitnövekedést várnak, ami elmarad az április 1-jén várt 10,2 százaléktól – közölte az LSEG IBES. A Bank of America elemzői megjegyezték, hogy az elvárások alacsonyak, a konszenzus mindössze 4 százalék növekedést lát, szemben az előző negyedév 13 százalékával.
Szerény, 2 százalékos felülteljesítést várunk, ami alatta marad a 3 százalékos átlagnak és az előző negyedév 6 százalékos értékének. Középtávon azonban optimistábbak vagyunk
– írták egy elemzésükben.
Az állampapírpiacokon szerény kereslet mutatkozott, a 10 éves amerikai hozam 4,41 százalékon stabilizálódott. A Fed-alapkamatra vonatkozó határidős jegyzések enyhén emelkedtek, ahogy a piac kissé megnövelte a jövő évi kamatcsökkentések valószínűségét. Bár Jerome Powell Fed-elnök türelmes hozzáállást jelez a kamatvágásokkal kapcsolatban,
Trump egyre nagyobb politikai nyomást gyakorol az agresszívabb ösztönzők érdekében.
A Fehér Ház gazdasági tanácsadója, Kevin Hassett a hét végén figyelmeztetett: Trumpnak akár jogi alapja is lehet Powell elmozdítására a Fed washingtoni székházának túlköltekezése miatt. Trump vasárnap azt mondta, „nagyszerű dolog lenne”, ha Powell lemondana.
Kedden érkeznek az amerikai júniusi fogyasztói árindexadatok, amelyek talán először jelezhetik a vámok árnövelő hatását, bár a kiskereskedőknek még van készletük a vámok bevezetése előtti időszakból, és néhány cég a haszonkulcs rovására nyeli el a költségeket. A kínálati lánc költségeire gyakorolt hatás inkább a termelői és importárindexekben mutatkozhat meg a héten, miközben a kiskereskedelmi forgalom adatai azt jelezhetik, hogy miként reagálnak a fogyasztók.
Kínából is fontos makrogazdasági adatok érkeznek: hétfőn indul a júniusi külkereskedelmi statisztikával, majd kedden jön a kiskereskedelmi forgalom, az ipari termelés és a GDP.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.