BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordköltés az informatikai piacon

A koronavírus-járvány végeztével felpörgetik az IT-költéseket a nagyvállalatok, akár négyezer­milliárd dollár is mehet erre a célra, de nagyok az iparági különbségek.

A vállalatok 2015 óta egyre többet költenek az IT-ra, ám tavaly ezt a folyamatot megakasztotta a járvány, és 2,2 százalékkal csökkentek a kiadások. Idén azonban a Deloitte szerint kétszeres erővel térhet vissza a növekedés, akár 8,4 százalék is lehet a szint.

„A járvány által kiváltott első sokkreakciók okozta költségcsökkentések után a vállalatok megragadták a lehetőséget, hogy felgyorsítsák működésük digitalizálását, és további erőforrásokat vonjanak be évek óta húzódó, működésfejlesztést célzó kezdeményezéseikbe” – mondta Laczkó Domonkos, a Deloitte technológiai tanácsadási üzletágának vezető tanácsadója.

A beruházások terén különös figyelem jutott az otthoni munkavégzésre, az elektronikus kereskedelemre, az online tanulásra és az érintésmentes fizetési módokra. A járvány hatására felszínre kerültek a termelési láncok gyengeségei, és az egyes szektorokban megjelenő munkaerőhiány az automatizációs befektetések gyorsulását is elhozta.

A Deloitte felmérésében részt vevő 374 vállalat átlagosan a bevételek 4,25 százalékát szánta az informatikai költségekre, ami jókora növekedést jelez a 2016-os 3,28 százalékos szinthez képest. Ezen belül is kiemelkedő szintet képviselnek a bevételeik több mint 10 százalékát technológiára fordító, banki és értékpapírügyletekkel foglalkozó vállalatok. Az IT-kiadások megoszlása kapcsán figyelemre méltó, hogy a technoló­giai és telekommunikációs cégek jóval nagyobb arányban költenek innovációra, mint az energiaipari, valamint az oktatással és nonprofit tevékenységekkel foglalkozó vállalatok.

A tech metronómok – a Deloitte 2020-as Global Leadership Study című tanulmánya által bevezetett, a versenytársaiknál érettebb stratégiával, vízióval, technológiai és piaci megközelítéssel rendelkező vállalatokat magában foglaló kategória – költségeloszlását összevetve a versenytársakéval még nagyobb különbségek figyelhetők meg, az előbbi vállalatok a technológiai költségvetésük 20,3 százalékát szánják innovációra.

A jövő év végére az ázsiai és európai országok többségében a cégek IT-kiadásainak mértéke visszaáll a 2019-es értékekre a Gartner adatai szerint. Magyarországon ez várhatóan 2022 nyarán történhet meg.

A költségkategóriák kapcsán azt látjuk, hogy a kommunikációt segítő szolgáltatásokra költenek a legtöbbet, ezt követik az IT-szolgáltatásokhoz kapcsolódó kiadások, a növekedés mértéke pedig a nagyvállalati szoftverek terén a legerősebb. Ez azt jelenti, hogy a vállalatok számára egyre fontosabb a működésük fundamentumainak digitális alapokra helyezése.

A jövő év végére Ázsiában és Európában a céges IT-kiadások visszaállnak a 2019-es szintre

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.