BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A fém a nagy kincs a hulladékpiacon

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Az országban már több mint száz helyen adható le pénzért a fémhulladék a július 1-je óta működő új hulladékgazdálkodási rendszerben, de leadható lenne akár 600-ban is, sikeres megállapodás esetén. Van még bőven fehérítenivaló a területen.

A Mohu minden eddigi hulladékgazdálkodási közszolgáltatóval megkötötte a július 1-jétől működő hulladékgazdálkodási rendszerben érvényes alvállalkozói szerződést, megállapodott továbbá 169 intézményi partnerrel, és újabb 30-cal még egyeztet. Fémet már több mint száz helyen lehet pénzért leadni – ismertette a fémhulladékra fókuszáló háttérbeszélgetésen Pethő Zsolt, a Mohu vezérigazgatója. Mint mondta, a társaság partnerei példásan végzik a munkájukat, de még vannak a lakosság részéről tisztázatlan kérdések, és arra is érdemes kitérni, hogy ahol nem született szerződés, ott miért nem.

roncsautó
A roncsautónak a roncstelepen a helye, nem az illegális bontóban.
Fotó: Karnok Csaba / Délmagyarország

 

A fémet kiszerelik, a többi megy az árokpartra

Fontos például tudni, hogy a lakosság által leadott fém is a Mohu által felügyelt koncessziós rendszerbe kerül. A fém leadója szempontjából nem mindegy, hová viszi a fémet, a hulladékudvarban ugyanis nem kap érte pénzt, a fémtelepen igen. Igaz, a hulladékudvarba a fém jellemzően valamely elektronikai eszköz alkatrészeként, például egy hűtőgép kompresszoraként kerül. Ott az eszközt még szét kell szerelni a fém mellett a többi, hasznosítható anyag kinyerése, szétválasztása miatt. Ez utóbbiak ugyan kevesebbet érnek, de ami visszajuttatható az ipari termelésbe, azt vissza is kell juttatni.

Az  elhasznált termék minél nagyobb hányadát kell újrahasznosítani

A Mohu arra vállalt kötelezettséget, hogy 2030-ra 65 százalékra, de már 2025-re 50 százalékra növeli a Magyarországon forgalomba került, majd hulladékká vált termékek anyagának újrahasznosítási arányát. Márpedig – erről már Györkös Péter, a Mohu anyag- és termékáramra szakosodott vezetője beszélt – az elektronikai hulladéknak csak a harmadát gyűjtjük be, a ronccsá vált autóknak pedig a tizede kerül a legális bontó-, újrahasznosító rendszerbe. Egy hűtőgép árát például úgy határozták meg, hogy szinte ingyen vették át, míg a benne lévő kompresszort például csak 200 forintért kilogrammonként. A kompresszort a bontó eladta külön, a többi részét többnyire hagyta veszni hagyni. Ilyen eszközök vázával gyakran találkozunk árokparton, erdőben. Ezért szét kellett választani a három anyagáramot: a roncsautónak a bontóban a helye – ilyenből mintegy 60 van –, az elektronikai és az egyéb fémhulladéknak a hulladékudvarban, fémtelepeken. Anyagáramonként történik a műanyag és az üveghulladék bontása is.

Pethő Zsolt állítja, hogy cége versenyképes árat kínál a fémtelepeken a fémért. 

A Világgazdaság ennek kapcsán azt firtatta, hogy mihez viszonyítva lehet versenyképes a Mohu ára egy olyan szegmensben, amelyben a társaság egyedüli szereplő. „Transzparenseknek kell lennünk, ha mi fizetünk, és ha nekünk fizetnek. Ezért a Mohu értékesítési árai, valamint ösztönző és kompenzációs politikája nemzetközi jegyzésárakon alapulnak. Ezt egyébként a versenyhivatal is figyeli” – válaszolt a vezérigazgató. És van némi versenyhelyzet is. Ha a fém tulajdonosa a fémet Magyarországon akarja leadni, akkor valóban csak a Mohuhoz vezethet az útja, de külföldre kiviheti. A Mohu az exportra is rálát, ez is alakítja az árazását.

Volt, aki túlárazta volna a saját szolgáltatását

Mindazonáltal a Mohu nem tudott minden hulladékudvarral és fémteleppel megállapodni. Bár az ország mintegy 600 hulladékudvarának mindegyikétől várta, várja most is a pályázatot, de „csak azokkal állapodik meg, amelyekkel hatékonyan, átláthatóan együtt tud működni”. Igaz, a fenti 169 megkötött és a készülő 30 megállapodás a cégenként két-három alvállalkozót is figyelembe véve már így is 400-600 partnert jelent. 

Akadtak azonban olyanok is, amelyek, bár pályáztak, de kiderült, hogy vagy engedélyük nem volt a hulladékokat érintő tevékenységre, vagy az eszközeik hiányoztak a munkához, ezért nem lehetett velük szerződni.

Végül a harmadik csoportba azok tartoztak, akik a többieknél lényegesen magasabb árat kértek a szolgáltatásért, ami sem a versenyhivatali megfontolás szerint, sem az EPR (kibővített gyártói felelősségi rendszer) alapján nem volt indokolt.

Az illegális fémtartalmú hulladék begyűjtői tevékenységének legális mederbe terelése a második lépcsőben történik – válaszolt a Világgazdaságnak Pethő Zsolt –, ha már látjuk, hogy közép- és hosszú távon kik akarnak velünk együttműködni.

Spéci jármű lesz a mobil hulladékudvar, már tervezik

Megvan a 83 új hulladékudvar tervezett helyszíne, de ezeket még nem hozzák nyilvánosságra, mert Pethő Zsolt elmondása szerint nem egyforma az érintett önkormányzatok reagálása. Van, ahol már mutatják is a lerakó általuk javasolt helyét, ám máshol a helyszínt a várostól irreálisan messze képzelik el. Viszont tudott, hogy a 10 ezer lakosúnál nagyobb és hulladékudvarral nem rendelkező településekről van szó. Létesítésük nem azonnali, függ a megállapodásoktól és az engedélyezésektől, ütemezésük a Mohu tízéves programjának a része.

A kistelepülésekre szánt mobil hulladékudvar lényegében egy speciális, hulladéktípusonkénti rekeszekkel ellátott jármű lesz – erősítette meg lapunk feltevését a vezérigazgató. Legalább 10-12 járműről van szó. Már tart a tervezésük, amit majd a tendereztetés követ.

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.