BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felszálló ágban a Boeing: újra van jövője az amerikai repülőgépgyártónak

Véget érhetett a hét szűk esztendő a Boeing életében, a nagy múltú amerikai repülőgépgyártó vállalat részvényei idén már 30 százalékkal emelkedtek. A javuló eredmény nem másnak, mint az új vezérigazgatónak, Kelly Ortbergnek köszönhető, akinek a munkájával a szakértők is elégedettek.

Miután az elmúlt hét év nagy részében válságról válságra sodródott, nagyon úgy tűnik, hogy stabilizálódik a vállalat helyzete Kelly Ortberg vezérigazgató vezetése mellett – írja a CNBC a Boeing amerikai repülőgépgyártó vállalatról.

amerikai repülőgépgyártó
Felszálló ágban a Boeing: újra van jövője az amerikai repülőgépgyártónak / Fotó: Shutterstock

Boeing: idén óriásit raliztak a cég részvényei

Ortber repülőgépipari vezetőként és mérnökként dolgozott, a gyártó tavaly a nyugdíjból hívta vissza, hogy megoldja a problémákkal küzdő vállalat nehézségeit. Ezen a héten várhatóan beszámol a múlt év óta elért jelentős előrelépésekről. A Boeing kedden teszi közzé negyedéves eredményeit és előrejelzését.

Eddig a befektetők elégedettek lehetnek a látottakkal: a  vállalat részvényei több mint 30 százalékkal emelkedtek idén.

A Wall Street-i elemzők arra számítanak, hogy a repülőgépgyártó az egy évvel korábbi veszteségeit a második negyedévben a felére csökkentette. Ortberg májusban azt nyilatkozta a befektetőknek, hogy a második fél évben javuló eredményre számít, miután a Boeing termelése emelkedett, és a repülőgép-szállítások 18 hónapos csúcsot értek el.

Ez jelentős változás ahhoz képest, hogy a Boeing korábbi vezetői nem érték el a repülőgép-szállítási ütemtervekre, a tanúsítványokra, a pénzügyi célokra vonatkozó célokat, és ez mind a befektetőket, mind az ügyfeleket frusztrálta.

Amikor megkapta az állást, közel sem voltam olyan optimista, mint ma

– mondta Douglas Harned, a Bernstein vezető repülőgépipari és védelmi elemzője. A javuló eredmény annak köszönhető, hogy az új vezető hatalmas költségcsökkentéseket jelentett be, beleértve a vállalat dolgozóinak 10 százalékos leépítését. A repülőgépek többségét gyártó gépészek emiatt hét hétig sztrájkoltak, amíg a vállalat és a szakszervezet új munkaszerződést nem írt alá. 

Ortberg emellett több mint 20 milliárd dolláros tőkeemelést felügyelt tavaly ősszel, leváltotta a védelmi egység vezetőjét, és eladta a Jeppesen navigációs üzletágát. Ráadásul röviddel azután, hogy tavaly augusztusban átvette az állást, vett egy házat Seattle környékén, ahol a Boeing a repülőgépeinek nagy részét gyártja, és a jelenléte pozitív volt repülőgépipari elemzők szerint.

Nehéz időszakon van túl a Boeing

A Boeing vezetői 2024-ben reménykedtek a fordulópontban, aztán rögtön az év elején, januárban az Alaska Airlines járatán a levegőben a vészkijáratot fedő panel kiesett egy szinte vadonatúj Boeing 737 Max 9-es gépből

A majdnem katasztrófához vezető esemény a Boeing termelésének lassulását, a Szövetségi Légügyi Hivatal újabb vizsgálatát és milliárdos veszteségeket hozott. 

A Boeing már korábban két halálos Max-szerencsétlenségen volt túl, amelyek megtépázták Amerika legnagyobb exportőrének hírnevét. A vállalat májusban megállapodást kötött az igazságügyi minisztériummal, hogy elkerülje a balesetekhez kapcsolódó korábbi bűnügyi összeesküvés vádjával kapcsolatos büntetőeljárást.

A sorozatos problémák miatt a cég megrendelői nyilvánosan panaszkodtak a gyártóra és annak vezetésére. Michael O’Leary, a Ryanair vezérigazgatója 2022 májusában azt mondta a befektetőknek, hogy a vezetőségnek „újraindításra vagy felpörgetésre” van szüksége. Múlt héten O’Learynek már teljesen más volt a véleménye.

Továbbra is hiszem, hogy Kelly Ortberg és Stephanie Pope nagyszerű munkát végeznek.

– mondta, hozzátéve repülőgépek minősége drámaian javult az utóbbi időben.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.