BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Magyar honvédségi helikopter is segít erdőtüzet oltani Bulgáriában

Bulgáriában az ország több pontján is súlyos erdőtüzek tombolnak.

A Magyar Honvédség (MH) egyik H225M helikoptere indult Bulgáriába, hogy segítsen az ottani erdőtüzek megfékezésében. Az MH Kiss József 86. Helikopterdandár járműve a tűzoltások során használt BambiBucket-tel, valamint minden szükséges felszereléssel és a személyzettel vasárnap 14 óra 45 perckor szállt fel Szolnokról – közölte Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: helikopterekkel segít az albániai tüzek megfékezésében a Magyar Honvédség
segítségnyújtás
Az erdőtüzek oltásánál a helikopter nagyon hatékony eszköz lehet/ Fotó: Szalay-Bobrovniczky Kristóf Facebook-oldala

A tárcavezető emlékeztetett: Bulgária súlyos erdőtüzekkel küzd az ország több pontján, ahol a hőmérséklet helyenként meghaladja a 42 Celsius-fokot, és az erős szél tovább nehezíti az oltási munkálatokat. A rendkívüli helyzetben Bulgária az Európai Unió Veszélyhelyzeti Reagálási Koordinációs Központján (ERCC) keresztül kért nemzetközi segítséget: összesen négy tűzoltó helikoptert és két repülőgépet kért a tagállamoktól a légitámogatás biztosítására.

Több európai országban is küzdenek erdőtüzekkel

A magyar segítségnyújtás célja, hogy enyhítse a bolgár katasztrófavédelemre nehezedő nyomást, és hozzájáruljon az erdőtüzek megfékezéséhez, különös tekintettel a Tran és Strumyani települések közelében kialakult, több helyen lakott területeket is veszélyeztető tűzfészkekre

 – mondta a miniszter. A Magyar Honvédség - többcélú helikoptereivel és felkészült katonáival - számos hazai és nemzetközi segítségnyújtás alkalmával bizonyított már. Tavaly Észak-Macedóniában erdőtűz oltásában segítettek nemzetközi együttműködés keretében, Vas vármegyében szintén a lángok megfékezésében vettek részt, támogatva a katasztrófavédelmet. 2025. július 23-án pedig Albániába repült ki egy géppár, hogy az ottani erdőtüzek megfékezésében segítsenek. Árvízvédelmi feladatokban is aktív szerepet vállaltak, például Kisorosziban helikopteres betegszállítással segítették a mentést, de Bosznia-Hercegovinában sérült gyermeket mentettek ki helikopterrel az árvíz sújtotta Jablanicából.

A honvédelmi miniszter kijelentette: 2025 júliusában vált teljessé a Magyar Honvédség helikopterflottája, amikor megérkezett az utolsó két gép. Ezzel összesen 16 darab közepes, többcélú Airbus H225M típusú helikopter áll rendelkezésre, amelyek kulcsszerepet játszanak a hazai és nemzetközi műveletekben, a katasztrófavédelemtől kezdve a különleges műveletek támogatásáig.

Ahogy arról a Világgazdaság is beszámolt, az elmúlt hetekben több európai országban is erdőtüzek törtek ki: a bulgáriaihoz hasonlóan nehéz a helyzet most Görögországban is.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.