A Víz Világnapja, amelyet minden évben március 22-én ünneplünk, kiváló alkalom arra, hogy megálljunk egy pillanatra, és elgondolkodjunk a víz fontosságáról, valamint arról, hogyan óvhatjuk meg ezt a pótolhatatlan erőforrást a jövő generációinak – közölte az Agárminisztérium. Magyarország nemzeti parkjai idén is különleges programokkal készülnek, hogy közelebb hozzák a vízi élővilág csodáit és a természet szépségeit. Vezetett túrák, interaktív foglalkozások és izgalmas családi események várják az érdeklődőket, ahol kicsik és nagyok egyaránt megtapasztalhatják, milyen fontos szerepet játszik a víz mindennapjainkban és környezetünkben.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban több érdekes programmal találkozhatunk. A pedagógusok részt vehetnek a „River’scool Mobil Természetiskola” bemutató foglalkozásán, ahol testközelből ismerkedhetnek meg a helyi vízi élővilággal. Mintavevő hálókkal, gyűjtő vödrökkel, nagyítókkal és bogárnézőkékkel felszerelve vizsgálják a vízben élő makrogerinctelen állatokat, és terepi határozók, valamint interaktív játékok segítségével bővíthetik tudásukat.
Az Ordacsehi-berekben tartott túra során pedig a vizes élőhelyek jelentőségéről lesz szó, megismerhetik a látogatók a terület természetvédelmi vonatkozásait és történetét, valamint megcsodálhatják a berek fajgazdag madárvilágát. A résztvevők szeme elé tárulhatnak nagy lilikek, nyári ludak több százas csapatai, a területen táplálkozó és telelő récefajok sokasága, valamint az általuk idevonzott ragadozómadarak, mint például a rétisas is.
A Duna-Dráva Nemzeti Park a kiemelt természetvédelmi jelentőségű vizes élőhelyeire fókuszál. Megtudhatjuk, hogy milyen nélkülözhetetlen szerepe van a víznek az életünkben, és részt vehetünk egy vízminőség-vizsgálaton is.
A Duna-Ipoly Nemzeti Parkban „Az ezerarcú víz – családi nap” program során, interaktív módon ismerkedhetnek meg a vendégek a vízi élőlényekkel. Kiderül, hogy kik laknak a vízben, mi a különbség a csibor és a csíkbogár között, milyen élőlények ihlették meg a Vízipók-csodapók mese szerzőit, és hogyan lélegeznek az állatok a vízben. Az időjárás függvényében madárgyűrűzési bemutatót is tartanak.
A Hortobágyi Nemzeti Parkban a Tiszakürti Arborétumban tartott program a víz életünkben betöltött nélkülözhetetlen szerepéről és a mindennapi életünkre gyakorolt hatásairól szól. Kisiskolások mikroszkópos vizsgálat alá vesznek néhány, a kert tavacskáiból vett vízmintát, hogy rácsodálkozhassanak, mennyi élet rejtőzhet akár pár csepp vízben is. Az arborétumban tett séta során bemutatnak olyan kertészeti ötleteket, amelyeket a mindennapos gyakorlatban alkalmaznak annak érdekében, hogy minél több nedvességet tudjanak megtartani a talajban.
A Kiskunsági Nemzeti Parkban egy 5 kilométeres túra keretében az érdeklődők eljuthatnak az Apaji halastavakhoz, ahol számos vízimadárfajt figyelhetnek meg, valamint fokozottan védett ragadozó madarak is feltűnhetnek.
Az Agárrminisztérium közleményében rámutat: a víz megóvása mindannyiunk közös felelőssége és lehetősége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.