Közel sem olyan intenzitású a vendégmunkások toborzása Magyarországon, mint a korábbi időszakban – ezt válaszolta a Világgazdaság érdeklődésére Nógrádi József, a Trenkwalder stratégiai kapcsolatokért felelős igazgatója, akit azok után kérdeztünk, hogy tavaly év végén jelentősen szigorított a vendégmunkás-foglalkoztatás szabályain a kormány.
„Nem szeretném, ha Magyarország vendégmunkásországgá válna, mint ahogy migránsországgá sem. Ezért nem engedjük be a migránsokat, és vendégmunkásokból is csak annyit, amennyire szükségünk van” – indokolta Orbán Viktor miniszterelnök a tavalyi szokásos nemzetközi sajtótájékoztatóján a szigorítást, egyúttal elárulta, hogy a katari mintát másolták le, és a szabályozás lényege onnan jön.
Ennek keretében januártól megtiltották a vendégmunkások behozatalát olyan országokból, amelyek nem írnak alá külön megállapodást Magyarországgal, tehát csak azon harmadik ország állampolgára foglalkoztatható idehaza, amelyik országgal Magyarország vagy az Európai Unió visszafogadási megállapodást köt.
Bár minden országnak adtak átmeneti időt, hogy megalkossák a visszafogadással kapcsolatos jogszabályt, tíz ország rögtön lekerült a listáról. A december 23-án megjelent jogszabály mellékletében aztán két országot említettek meg kivételként, Georgiát és Örményországot. Ezzel párhuzamosan a kvótát, amely meghatározza a harmadik országból érkező vendégmunkásoknak kiadható munkavállalási engedélyek számát, szintén jócskán visszavágták a korábbi 65 ezerről 35 ezerre.
Nógrádi József arról is beszélt lapunknak, hogy a vendégmunkások toborzásának visszaesése annak is a következménye, hogy a cégek a jelenlegi stagnálásközeli gazdasági helyzetben kerülik a költséges megoldásokat. Másrészt a munkanélküliség fokozatos emelkedésével egyre több az elérhető, dolgozni akaró, releváns magyar jelölt is.
Ami az érintett országok körét illeti, az igazgató szerint a legutolsó törvénymódosítás egyértelműen fogalmaz:
rendelkezik kvótával, és bár sokan próbálkoznak, egyelőre kevés sikerrel.
Már az sem feltétlenül elég, hogy van-e a két ország közt megállapodás, mert emellett kell legyen egy olyan, az adott ország kormányzata által létrehozott iroda is hazánkban, amely intézi az adott munkavállalók összes igazolását, illetve ha lejár a tartózkodásuk, vagy az bármi más ok miatt félbeszakad, akkor a kiutazásukat és a visszafogadásukat is intézi.
Az országok körét a külügyminiszter bővítheti, és a gazdasági miniszter szakmai jóváhagyása is szükséges ehhez. Ők azonban a hazai munkaerő jelenlegi rendelkezésre állása miatt nem valószínű, hogy rövid időn belül intézkednének a küldő országok körének bővítéséről
– tette hozzá Nógrádi József, aki szerint azért sem kell sürgősen lépni, mert még azok a vendégmunkások is, akik kvótával nem rendelkező országokból származnak, a már fennálló szerződéseikben szereplő időszakot (2 plusz 1 év) kitölthetik.
Bár tavalyról még nincsenek pontos adatok, vélhetően hasonló számokat láthatunk, mint a szigorítás előtt, 2023-ban, amikor összesen 120 ezer külföldi volt jelen vendégmunkásként a magyar munkaerőpiacon. Ezek döntő többsége, mintegy 40 ezer ukrán állampolgár, de voltak szerbek is nagyobb létszámban. A további 60 ezer fős harmadik országbeliek között
Annak ellenére, hogy a szomszédos országokhoz képest a hazai foglalkoztatottságban elenyésző a részük, a kormány is lépni kényszerült a szigorítás irányába, ugyanis több helyen feszültséget okozott a jelenlétük. Ilyen volt például a 2024. januári eset, amikor a balassagyarmati dél-koreai Bumchun-gyárból olyan magyar munkavállalókat küldtek el, akik előtte betanították a vendégmunkásokat. (Az csak később derült ki, hogy az autóiparban jelentkező problémák miatt bekövetkező elbocsátási hullám nem csak a magyarokat érintette, a kiléptetett dolgozók között volt vietnámi, ukrán, kirgiz is.)
Ugyancsak a vendégmunkás-hisztéria áldozatai lettek a Fülöp-szigeteki buszsofőrök, akiket egy év huzavona után a fővárosi buszszolgáltató Arriva végül nem alkalmazott, helyette a szlovákiai Nyitrán kötöttek ki.
A Trenkwalder igazgatója úgy látja, akár tovább csökkenhet a vendégmunkások létszáma, ugyanis ha a stagnálás további elbocsátásokat hoz magával, a munkanélküliek számának növekedése automatikusan növelheti a hazai jelentkezők létszámát is,
így a HR-sek sem fogják arra ösztönözni a vezetést, hogy külföldi munkavállalókat igényeljenek.
A másik oldalon viszont szerinte fontos szempont, hogy a hazai munkavállalók körében továbbra is magas a fluktuáció. Olyan munkakörök esetében, ahol a munkáltatók érdeke a nagyobb stabilitás megteremtése, a vendégmunkáskártya meghúzható: ők ugyanis olyan munkavállalók, akik legalább két évig stabilan a gyártásban vagy az adott szolgáltatásban tarthatók.
A munkaerő-kölcsönző cég igazgatója szerint igenis van annak előnye, hogy vendégmunkások is jelen vannak a gyártásban és a szolgáltatásban. Nemcsak azért, mert pótolják a hiányzó munkaerőt, hanem azért is, mert kicsit felrázzák a hazai munkaerőpiacot, a szó pozitív értelmében.
Szerinte a jól kiválasztott és előszűrt, dolgozni akaró, a munkájukra igényes dolgozók egy új munkakultúrát alakítottak ki sok helyen, ami a magyar dolgozók számára is követendő lett.
Rendkívüli bejelentés: Románia schengeni csatlakozása miatt leáll a magyar légitársaság – elmondták, mire készüljenek az utasok
Kolozsvár és Budapest között a következő időszakban nem lesz közvetlen repülőjárat. A döntést azzal indokolja a magyar légitársaság, hogy a schengeni határ megnyitásával januártól jelentősen megváltozott a járatok telítettsége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.