BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Állítsátok meg az inflációt

Orbán Viktor megfékezi az inflációt. Legalábbis erre enged következtetni a miniszterelnök tegnapi rádiónyilatkozata. "Bár a kormány minden eszközzel próbálja lefelé szorítani az inflációt, a tervezettnél még mindig magasabban áll ez a mutató... Én azt tartom fontosnak, hogy év végéig azért megmaradjon az inflációnak a csökkenő tendenciája. Ha ez a tendencia megtörik, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, hogy néhány új gazdaságpolitikai eszközt talán be kell vetni."

Érteni is, meg nem is a nyilatkozatot. Miért kell úgy tenni, mint ha csökkenő trendet mutatna az infláció. Ez egyszerű ténykérdés, és még egy rádiónyilatkozatban is -- fogalmazzunk így -- csúsztatás. A kormányzati felelősségtudatot persze demonstrálni kell a választók előtt. Célszerű jelezni, hogy az ország vezetése mindent megtesz a választókért. Az ilyen politikai megnyilatkozásoknak nálunk több évtizedes hagyományai vannak. Az még hosszú ideig álom lesz, hogy egyszer majd a kormányzati nyilatkozatok tompítani igyekeznek a "mindenért a kormányzat felelős" sztereotípiát.

Persze nem úgy, ahogy előző miniszterelnökünk tette ("ami Magyarországon van, az nem közbiztonság"), hanem olyan jelzésekkel, hogy az egyszerű emberek is megértsék, mi az, amiért a választott vezetésen közvetlenül "számon kérhető" és mi az, ami tőle független jelenség.

Ami a nyilatkozat szakmai részét illeti, kevés fogódzót ad az információra éhes szakembereknek. Az "új gazdaságpolitikai eszközök" kifejezés a kormányzat részéről nem túl sokat takarhat. A szabályozott áras termékeket és szolgáltatásokat már egy ideje úgy kezeli a kormányzat, mint ha nem csupán a fogyasztói árindexre hatnának, hanem az inflációs nyomást is enyhítenék.

A jelenlegi politikai viszonyok között viszont olyan helyzet állt elő, hogy paradox módon a kormányzat kezében van a döntés az árfolyam-politika módosítására. A jegybank már régen elszánta magát a jelenlegi rendszerből való kilépésre, de a PM mindig visszadobta a javaslatot. A miniszterelnök nyilatkozata úgy is értelmezhető, hogy majd a jövő év második felében fogja úgy látni, szükséges új gazdaságpolitikai eszköz bevezetése. Ez igen jó időzítés lenne a választások időpontját figyelembe véve, de okozhat problémát a dolog. Közgazdasági szempontból ugyanis az a jó, ha egy ilyen lépés előre nem látott időpontban következik be. Az információs aszimmetriát nem díjazza sem az elmélet, sem pedig a tapasztalat. Márpedig a forint felértékelődésére irányuló a spekuláció könnyen elindulhat, amennyiben kiszámítható a kilépés dátuma.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.