BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Frankfurter Rundschau

A világ minden táján létrehozott álcázó cégek segítségével juttatják vállalati részesedéshez rokonaikat és barátaikat az orosz Gazprom energiakonszern vezetőségi tagjai -- írta hétfői számában a Frankfurter Rundschau. Az országos német napilap moszkvai tudósítójának birtokába jutott, közjegyző által hitelesített szerződésmásolatok tanúsága szerint Rem Vjahirev igazgatótanácsi elnök leánya, Tatjána Dedikova, továbbá Vjacseszlav Seremet alelnök leánya, Jelena Dmitrijeva és Vitalij Csernomirgyin, a volt Gazprom-főnök és korábbi orosz miniszterelnök fia 1998. november 2-án igen kedvező üzletet kötött: 40,5 rubelért (4,2 márka) megvásárolták a moszkvai Horhat céget.
A Horhat ellenőrzése alatt áll százszázalékos tulajdonában lévő leányvállalata, az Interprocom révén, a budapesti bejegyzésű Panrusgaz, az orosz földgáz magyarországi importjának bonyolítója. Az orosz--magyar cég 2015-ig várhatóan 23 milliárd dolláros üzleti forgalmat ér el a gázüzlettel. Az Interprocom tulajdonában van a Gaztelekom cég 1,5 százalékos pakettje, amely önmagában is milliomossá teheti a tulajdonosát -- írta a német lap. A vállalat az utóbbi években nagy kapacitású üvegszál kábeleket fektetett le az Oroszországot Európával és Törökországgal összekötő csővezetékek mentén, megteremtve ezzel egy távközlési konszern létrehozásának alapjait.
Vjahirev lánya és Viktor Csernomirgyin volt kormányfő fia más bennfentes személyekkel társulva ezenkívül megvásárolta az Intergazkomplekt céget, amely ipari berendezéseket szállít a Gazpromnak. Az adásvételi szerződés tanúsága szerint a vételár 940 német márkának felelt meg. A Frankfurter Rundschau kitér a bankszektorban nyélbe ütött üzletekre is. Így a Gazprombank -- amelynek élén Viktor Taraszov, a Gazprom igazgatótanácsának tagja áll -- a budapesti Általános Értékforgalmi Bankban (ÁÉB) birtokolt többségi részesedésének háromnegyedét eladta a bank igazgatójának, továbbá ismeretlen holdingoknak; utóbbiak Szingapúrban, Magyarországon és a Virgin-szigeteken vannak bejegyezve. Az üzlet annak dacára jött létre, hogy az ÁÉB milliós nyereségekre tesz szert; tavaly például 2,3 milliárd dollárt forgalmazott a Közép- és Kelet-Európába irányuló orosz gázszállítások ellenértékeként.
A Gazprom által 1996 augusztusában megvásárolt, eladdig veszteséges ÁÉB egy év múlva már nyereséget produkált, tavaly pedig 31 millió dolláros eredményt ért el. A német újság tudósítója érdekesnek találja, hogy minél nyereségesebb a budapesti bank, a felügyelőbizottságban ülő Taraszov és Szergej Dubinyin annál több ÁÉB-részvényt ad el ismeretlen holdingoknak és Mihail Rahimkulovnak, a Panrusgaz és az ÁÉB Rt. vezérigazgatójának. Ő tavaly decemberben 8,5 százalékos paketthez jutott -- hogy milyen áron, arról nem hajlandó nyilatkozni, miként a német tudósító írásban föltett kérdéseire is megtagadta a választ.
Az egykori keleti tömbbel foglalkozó befektetési tanácsadó cég, az Asida főnöke, Kent Moors évek óta elemzi az oroszországi tőkeáramlást. Véleménye szerint az ÁÉB is része annak az off-shore társaságokból és külföldi cégrészesedésekből álló, szerteágazó nemzetközi hálózatnak, amelynek segítségével a Gazprom menedzserei külföldre menekítik a pénzt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.