Az már tavaly beigazolódott, hogy súlyos hiba volt temetni a palaolajat, de hogy mennyire, az csak jövőre derül ki igazán. Az észak-amerikai palaolaj-termelők az idén 32 százalékkal, 84 milliárd dollárra növelik a kutatásra és az olajbányászatra szánt kiadásaikat, míg a hagyományos technológiát választó cégek globális átlagban csupán 3 százalékos pluszforrást vonnak be e célra – írják a Barclays elemzői. A Shell, a Chevron, a Total és a BP csökkentette vagy szinten tartotta idei költéseit, egyedül a piacvezető ExxonMobil növelte 19,3 milliárdról 22 milliárd dollárra kutatási büdzséjét.
A Barclays szerint a palaolajmezőkbe pumpált gigantikus összeg még a jelenlegi nyomott, hordónkénti 50 dollárt kerülgető piaci jegyzésárak mellett is busás megtérüléssel kecsegtet, s úgy látják, az új kitermelőkapacitások év végi belépése sokkhatásként éri majd a világ olajpiacát. A teljes amerikai olajtermelés idei kilátásait kedden 1 százalékkal napi 9,31 millió hordóra javította az energiaügyi minisztérium, míg jövőre a prognózis 9,96 milliós napi átlagos felhozatalról szól.
A friss pénz döntő hányada a Texas és Új-Mexikó állam területén fekvő Permi-medence olajpalakészletének feltárására és kitermelésére megy el, ahol egy másfél kilométer vastag kőzettest rejti magában a fekete aranyat. Itt még 2014-ben, a világpiaci ár megfeleződésekor is két számjegyű megtérülést könyvelhettek el az olajcégek, köztük az EOG, a Pioneer, a Conoco vagy az Occidental.
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) november végén elrendelt és januártól élő, napi 1,8 millió hordós kínálatcsökkentése csak átmeneti emelkedést eredményezett az olajárakban. A meghirdetést követő eufória 55 dollárig hajtotta a jegyzést, ahonnan mára 46 dollár környékére csúszott vissza, beigazolva azokat a félelmeket, hogy a technológia fejlődésével egyre olcsóbban hozzáférhető palaolaj olyan fenyegetést jelent, amelyre egyelőre nincs megfelelő válasza az olajkartellnek. A kínálatszűkítés árfelhajtó hatása akkor érvényesülhet tartósan, ha nem ömlik friss olaj a piacokra. Márpedig itt pontosan erről van szó: a Wood Mackenzie piacelemző cég szerint a palaolaj-forradalomnak köszönhetően az idén napi 800 ezer hordós plusszal lehet reálisan számolni, ez pedig az OPEC és szövetségese, Oroszország által vállalt kvótacsökkentés 44 százalékának felel meg.
Amit megspórol az OPEC, azt jórészt pótolja Amerika. Washington egyébként bátorítja is a termelőket. Donald Trump elnök az energiafüggőség felszámolásáért vívott küzdelem élharcosának számít, s mindent megtesz annak érdekében, hogy segítse a hazai termelőket e cél elérésében. Trump ehhez az elődje, Barack Obama által elrendelt, a globális felmelegedés ellen hozott intézkedések villámgyors eltörlésével is hozzájárult. Elég a kőolajvezetékek építésének engedélyezésére, illetve a repesztéses palaolaj-kitermelési technológia alkalmazását tiltó határozatok megsemmisítésére gondolni. Ez is növelte a palaolajosok magabiztosságát, ahogy az is, hogy fedezeti ügyletekkel védték be magukat az olajár most tapasztalható gyengülésére, így zavartalanul folytathatják kapacitásbővítő beruházásaikat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.