Az Egyesült Királyság történetében először szankciós rezsimet vezet be az embercsempészet és az illegális migráció ellen, melynek célja a La Manche csatornán átkelő migránsáradat visszaszorítása – jelentette be Keir Starmer kormányfő. Az intézkedések célzottan azok ellen irányulnak, akik kis hajókat biztosítanak, hamis iratokat árulnak, vagy közvetítőként segítik a pénzmozgásokat, például az úgynevezett Hawala-rendszeren keresztül.
A szerdán életbe lépő szankciók több tucat személyt és szervezetet érintenek, akik ezentúl vagyonbefagyasztásra, utazási tilalomra és a brit pénzügyi rendszerből való kizárásra számíthatnak. A cél, hogy ott csapjanak le a bűnszervezetekre, ahol a hagyományos rendészeti eszközök nem érnek célt – mondta Yvette Cooper belügyminiszter. A külügyminiszter, David Lammy a BBC-nek úgy nyilatkozott:
ez az első olyan szankciós csomag a világon, amely kifejezetten az irreguláris migrációs bűncselekmények ellen irányul.
A kormány szerint ezzel példát mutatnak, és más országok is követni fogják a brit modellt.
Keir Starmer komoly politikai nyomás alatt áll: már a tavalyi választási kampányban ígéretet tett arra, hogy „szétzúzza az embercsempész-hálózatokat”. Az év első felében több mint 20 000 ember érkezett az Egyesült Királyságba kis hajókon, ami közel 50 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest – közölte a Belügyminisztérium. A bejelentés azonban nem mindenkit győzött meg: Madeleine Sumption, a Migrációs Tanácsadó Bizottság alelnöke szerint a szankciók valószínűleg csak korlátozott hatást gyakorolnak majd. „Olyan sok szereplő van ebben az iparágban, hogy néhány személy célkeresztbe állítása legfeljebb a peremeken hoz eredményt” – mondta.
A szankciók bejelentését társadalmi feszültségek is megelőzték: a hétvégén Essexben zavargás tört ki egy olyan szálloda előtt, ahol menedékkérőket helyeztek el.
A tiltakozást az váltotta ki, hogy egy menedékkérőt szexuális bűncselekmény gyanújával letartóztattak.
A rendőrség szerint a békés tiltakozás „értelmetlen erőszakba torkollott”. A Reform UK párt vezetője, Nigel Farage szerint az emberek jogosan aggódnak, és az ország egyes részein „nagyszabású polgári engedetlenség” van kialakulóban.
A brit kormány szerint azonban az új szankciók döntő eszközt jelentenek az embercsempészek ellen. „Ezek az intézkedések lehetővé teszik, hogy globálisan is támadjuk a bűnözői hálózatokat, megcsapoljuk a forrásaikat és lépésről lépésre szétbontsuk a működésüket” – nyilatkozta Yvette Cooper. A küzdelem tehát nemcsak a partokon, hanem a bankokban, az útlevelek között és a digitális pénzátutalások szürke zónáiban is zajlik – a cél: megállítani az illegális határátlépést és felszámolni az azt működtető hálózatokat.
A brit sajtóban nemrég kiszivárgott egy belügyi jelentés, amely szerint az Egyesült Királyságban az illegálisan tartózkodók száma akár az egymilliót is meghaladhatja, többségük Londonban él. Ausztriában és Németországban is felmerült a társadalmi integráció és a szociális rendszer terheltségének kérdése, különösen a nagyvárosokba koncentrálódó bevándorló közösségek kapcsán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.