Megugrottak Európában a földgáz- és energiaárak a legjelentősebb ausztriai gázterminálon történt kedd reggeli robbanás után, amelyben egy ember meghalt, és tizennyolcan megsérültek. A rendőrség közölte, hogy műszaki okok állnak a detonáció hátterében, a tüzet csak késő délutánra tudták megfékezni.
A Bécstől 50 kilométerre északkeletre lévő terminált leállították, és a baleset gondokat okozhat a földgázellátásban, különösen, mivel egy északi-tengeri olaj- és gázvezetéket már hétfőn le kellett zárni, ami miatt a Brent kőolaj ára – 2015 júniusa óta először – hordónként 65 dollár fölé emelkedett. A baumgarteni terminálról szállítják ugyanis az Oroszországból, Norvégiából és más országokból érkező földgázt Magyarországra, Horvátországba, Szlovéniába, Franciaországba, Olaszországba és Németországba. Innen indul ki több gázvezeték is: a transzausztriai TAG, a nyugat-ausztriai WAG és a magyar–osztrák HAG. A Nyugat-Európába irányuló orosz földgázszállítmányok mintegy harmadának célba juttatását a baumgarteni terminálon keresztül bonyolítják le, az európai gázfogyasztásnak pedig a tizede megy rajta keresztül. A robbanás után máris jelentősen csökkent az Oroszországból érkező földgáz mennyisége, a napi 116 millió köbméter helyett csak 16 millió köbméter ment a terminálra. A Gazprom közölte, hogy kénytelen más vezetékeken keresztül ellátni az európai fogyasztóit, de már dolgoznak ezen, és minden tőlük telhetőt megtesznek a zökkenőmentes gázellátás biztosítása érdekében. Felfüggesztette a szállítást Ausztriába az Eustream szlovák gázvezeték-üzemeltető is. A vállalat szóvivője szerint az eset nincs hatással a szlovákiai földgázkészletekre. Carlo Celanda olasz ipari miniszter figyelmeztetett, hogy súlyos ellátási problémákat okozhat a baleset, és rendkívüli állapotot hirdettek ki az országban – számolt be a Reuters. A gázinfrastruktúráért felelős SNAM azonban megnyugtatott, hogy elegendő tartalék áll rendelkezésre. Nagy-Britanniában, ahol az alacsony gáztároló-kapacitás miatt a piac kitettebb a veszélyeknek, mint az európai, a földgáz ára 2013 decembere óta nem látott szintre emelkedett, 23 százalékkal, 1000 kilokalóriánként 73,3 pennyre nőtt. A vezetékből kieső gáz egy részét tankerekkel tudják ugyan pótolni, de ez csak hosszú távú megoldás lehet, mivel a szállítmányok továbbítása napokig, hetekig tarthat – figyelmeztetett Massimo Di Odoardo, a Wood Mackenzie nemzetközi kutató- és tanácsadó intézet vezető elemzője. Nagy-Britannia elsősorban Katarból szerzi be a cseppfolyósított földgázt, onnan azonban két hét alatt érkezik meg egy szállítmány, és ebben a hónapban csak egyetlen tanker érkezése várható. Kaphatnak utánpótlást közvetlenül az oroszok északi-sarki kitermelőhelyéről is, de onnan öt nap múlva érkezik csak az első hajó. Nagy-Britanniában közben jelentős fennakadásokat okoz a havazás és a mínusz 10-14 fokos fagyok. A baumgarteni terminált ellenőrző OMV közölte, hogy napokba telik a működés helyreállítása.
Az FGSZ alternatív megoldásokat javasol
Szlovákia vagy Ukrajna felől, illetve a hazai gáztárolókból próbáljanak gázhoz jutni azok a gázrendszerhasználók, amelyek Ausztria felől hiába várnak gázt a baumgarteni technikai problémák miatt – javasolja honlapján partnereinek az FGSZ Földgázszállító Zrt. Balassagyarmat felől többletdíj nélkül hozható be annyi gáz, amennyihez az azt igénylő rendszerhasználó ausztriai kapacitást már lekötött. „A baumgarteni robbanás nem befolyásolja a magyarországi gázellátást” – szögezte le közleményében Dorkota Lajos, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.