BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hologrammal védekezik a Richter Gedeon

Moszkva pályázati úton támogatja az orosz piacon tevékenykedő helyi és nemzetközi gyógyszergyártókat, hogy hozzájáruljon a kötelező gyógyszer-azonosításhoz kapcsolódó költségeikhez. A lehetőség a Richter Gedeon előtt is nyitva áll, ám a támogatás csak a kapcsolódó kiadások 10-15 százalékáig igényelhető. A gyógyszerek egyedi azonosítóval való ellátását egy uniós irányelv szabályozza, amelyet Magyarországon 2019 februárjától kell alkalmazni. Hasonló rendszert vezetnek be Oroszországban is, igaz, ott a határidő még nem végleges. Az eredeti dátum 2019. január 1. volt, de ez egy vagy akár két évvel is eltolódhat. Az oroszok az egyedi azonosítással egyszerre két problémát orvosolnának: egyrészt csökkenthetik a hamisított gyógyszerek arányát, másrészt nyomon követhetővé tennék a pirulák útját a gyártótól a betegig azzal, hogy minden adásvételről bekerülnek az adatok az állami nyomkövető rendszerbe. A célra 26,3 millió dollárnyi rubelt különítettek el, és 40 gyártó jelentkezésére számítanak.

A Deloitte oroszországi egységének egészségügyi csoportvezetője, Oleg Berezin a Világgazdaságnak elmondta: az egyedi azonosító rendszer bevezetése nemcsak a hamisított gyógyszerek arányát csökkenti, hanem a szürkezónás értékesítést is. Az orosz költségvetést ugyanis inkább az utóbbi jelenség károsítja: gyakori, hogy az állami kórházak által támogatott áron megvásárolt gyógyszerek nem a betegekhez jutnak el, hanem a szürkegazdaságban jelennek meg. Ilyen termékek eladása eztán nehezebb lesz, hiszen az azonosító alapján a vevők egy mobilapplikációval ellenőrizhetik a termék eredetét. A rendszer azt is kizárja, hogy a kórházak lejárt szavatosságú vagy a minőség-ellenőrzésen elvérző, de a gyógyszergyárakból mégis a piacra kerülő terméket vásároljanak. Berezin elmondta, a hivatalos orosz statisztika – mely szerint a hamisított gyógyszerek aránya mindössze 1 százalék – valószínűleg torz, a valós adatokat ennek a többszörösére becsülik. Világviszonylatban a gyógyszerek 10 százaléka hamisítvány az amerikai FDA tanulmánya szerint.

A Deloitte szakértője hozzátette, a szabályozás a Richter Gedeon oroszországi termelését is érinti. A Moszkvához közeli jegorjevszki Richter-gyár már 2017-ben csatlakozott az oroszok kísérleti azonosítóprogramjához. Mint Beke Zsuzsa, a társaság PR-vezetője lapunknak elmondta, az egyedi azonosítás súlyos pluszköltséget okoz a gyógyszergyártóknak, így a Richternek is. A társaság az összes érintett piac tekintetében 7-8 milliárd forintos kapcsolódó kiadással kalkulál, amelyből 1,5 milliárd forintot már felhasználtak egy gyógyszeripari szerializációs géppark beszerzésére. Hozzátette, az orosz piacon a Richter-termékekkel kapcsolatban minimális a hamisítási probléma azóta, hogy hologrammal látták el a termékeik dobozolását, és erről a patikusokat, illetve a lakosságot is értesítették. Beke Zsuzsa még korainak tartotta nyilatkozni arról, hogy indulnak-e az orosz állami alap pályázatán.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.