BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Előbbre lépett az Északi Áramlat II.

A Nord Stream 2 társaság lefektetheti gázvezetékét Finnországi tengeri gazdasági övezetében, de még hosszúnak ígérkezik az orosz gáz európai szállítását célzó beruházás nemzetközi engedélyeztetése.

A Nord Stream 2 társaság lefektetheti gázvezetékét Finnország tengeri gazdasági övezetében, de még hosszúnak ígérkezik az orosz gáz európai szállítását célzó beruházás nemzetközi engedélyeztetése.

Újabb engedéllyel erősödött a Gazprom által kezdeményezett Északi Áramlat II. gázvezeték projekt: a napokban a finn kormány hozzájárult, hogy a szállítócsöveket a finn kizárólagos gazdasági övezet (EEZ) területén is lefektessék. A beruházásra létrejött Nord Stream 2 AG engedélye egy 374 kilométeres, tenger alatti nyomvonalra vonatkozik, ugyanis ekkora szakaszon lépne be a vezeték az övezet területére – olvasható az orosz állami gázipari csoport honlapján.

Ám a Nord Stream 2 AG-nek szüksége lesz még egy finnországi engedélyre, amely arra vonatkozna, hogy a társaság az EEZ területén gyárthassa és üzemeltethesse a gázvezetéket. Ezt a Nord Stream 2 AG a finn víztörvény alapján kaphatja meg, reményei szerint néhány héten belül. A hasonló németországi engedélyeknek már a birtokában van, míg a svédországinak, az oroszországinak és a dániainak még folyik az előkészítése.

A Balti-tengert átszelő vezetéket nemzetközi összefogással fektetik majd le azzal a céllal, hogy Oroszországban felhozott földgázt juttassanak el rajta az európai vevőkhöz, a „legjobb lehetséges” útvonalon. Ez az útvonal nagyjából azonos lesz a már működő Északi Áramlat vezetékével. Az Északi Áramlat II. kapacitását évi 55 milliárd köbméteresre tervezik, ennyi gázzal minden évben 26 millió háztartás villamosenergia- és fűtési igénye elégíthető ki. A Gazprom közleménye emlékeztet rá, hogy a földgáz nagyobb arányú használatával csökkenthető az Euró­pai Unió szén-dioxid-kibocsátása, és kiegyensúlyozottabbá válik a felhasznált energiahordozók összetétele, mert mód nyílik a szén­alapú áramtermelés mérséklésére.

A gázüzemű erőművek segítségével kiegyensúlyozható a megújuló energiát hasznosító létesítmények (nap- és szélerőművek) nem folyamatos termelése is.

A felsorolt előnyök dacára Európában nem vívott ki osztatlan sikert a beruházás gondolata. Az Északi Áramlat II. átadásával ugyanis csökken a szárazföldi szállítási útvonalon lévő tranzitországok bevétele, kisebb lesz a tranzitra létesített infrastruktúrájuk kihasználtsága, miközben karbantartási és javítási költségeik megmaradnak. Mindettől Magyarországnak az eddigi közlések szerint csak részben kell aggódnia: az itteni piacra szánt orosz gázt 2019 után is megkapjuk Ukrajnán keresztül. Arról viszont nincs hír, hogy a hazai vezetékeket más országok gázellátása érdekében is igénybe akarná-e venni a Gazprom. (Pontosabban az a hír, hogy nem, mert a Gazprom csak Ukrajna közvetlen szomszédait akarja majd ellátni.) Bár Szerbia most kizárólag magyar területen keresztül jut orosz gázhoz – másmilyenhez pedig sehonnan –, ezen változtathat a Török Áramlat délkelet-európai meghosszabbítása vagy valamely másik vezetékprojekt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.