BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Fitch megerősítette a Mol BBB mínusz besorolását

A hitelminősítő értékelése szerint a társaság fenn tudja majd tartani a működési készpénztermelését, dacolva a romló makrokörnyezettel, az energiavállalat kurzusa a jó hír és az emelkedő olajárak ellenére is kétezer forint alatt zárta az elmúlt hetet.

Majdnem 2,5 százalékkal csökkent múlt héten a Mol papírjainak árfolyama, ezzel az olajcég részvényei ismét a meghatározó 2000 forintos ellenállás alatt búcsúztak. Pénteken ugyan kicsiny, fél százalék alatti pluszt ért el a kurzus, de az árfolyam több pozitív fejlemény ellenére sem tudott elrugaszkodni az 1900–2000 forint közötti sávból, melyet két hete ért el. Pedig a múlt héten a Fitch Ratings megerősítette a magyar társaság BBB mínusz adóskockázati osztályát stabil kilátás mellett. Az amerikai hitelminősítő múlt hét végén közölt összegzésében kiemelte, hogy a magyar olajvállalat értékelése szerint a továbbiakban is fenn tudja majd tartani a működési készpénztermelését (FFO), a jelentősen romló makrokörnyezet és az azeri ACG olajmezőt érintő akvizíció zárásának dacára. A Fitch úgy fogalmaz, hogy a Mol minősítését a sokszínű és szerteágazó üzleti tevékenység is támogatja, mivel a kutatás-termeléstől a kiskereskedelmen át sok szegmensben van jelen. A New York-i székhelyű minősítő negatív tényezőként említette a Mol INA-ban meglévő részesedését. Szerinte ekörül továbbra is nagy a bizonytalanság. A Világgazdaság megkeresésére a Mol a megerősített adósosztályzatról azt írta, hogy a válság az iparágra is jelentős hatást gyakorolt a fogyasztás visszaesésén és a nagymértékben csökkenő olajárakon keresztül. Hozzátették: a vállalat pénzügyileg stabil, és üdvözlik, hogy ezt a megerősített besorolás szerint a hitelminősítő társaságok is hasonlóan látják.

Kedvező fejlemény, és a mostanival szemben máskor a részvényár emelkedésének irányába hat, hogy a főbb olajtípusok ára pénteken ralizott. Már reggel nagyobb emelkedést mutattak a nyersanyagok, végül az Európában irányadó Brent 2,89 százalékkal, hordónként 42,7 dollárig, míg a WTI 3,4 százalékkal, 40,1 dollárra drágult. A hét utolsó napjaira optimistává váló olajpiacot a Mol papírjainak ára csak kismértékben követte. Igaz, a globális jegyzésben is jobbára a remények hatására emelkedtek az árak, mivel a befektetők díjazták, hogy a Reuters által is idézett két jelentős piaci szereplő szerint az olajkereslet gyors emelkedése várható. Emellett a piac bízik abban is, hogy a nagy kőolaj-exportáló országok egységesen betartják a korábbi kvótamegállapodásban foglaltakat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.