Januártól félmillió hordóval növeli kitermelését a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségesei (OPEC+), ezt februárban és márciusban újabb fél-fél milliós bővítés követi majd – számolt be a Financial Times tegnap kora este az olajkartell tanácskozásának fejleményeiről. A lap az iráni olajipari miniszterre, Bidzsán Zanganére hivatkozva közölte, hogy a megállapodás értelmében március végére a mainál napi másfél millió hordóval több kőolajat termelhet ki az OPEC+. A szervezet havi rendszerességgel kiértékeli majd a termelés fokozatos emelkedésének hatásait.
A keddi eredménytelen tanácskozás után tegnapra meghirdetett újabb forduló előtt nagy volt a széthúzás az olajhatalmak között, a folyamatos háttér-megbeszélések miatt a tegnapi ülést is később kezdték. A kvótaemelés mellett a másik lehetséges forgatókönyv a jelenlegi, 7,7 millió hordóval csökkentett termelési kvóta kiterjesztése lett volna március végéig. Ez utóbbi az elemzők szerint Oroszország számára elfogadható lett volna, míg leginkább az Egyesült Arab Emírségek erőltette a termelés növelését, saját kvótáját napi négyről ötmillió hordóra emelte volna. Az ezúttal visszafogott Szaúd-Arábia menet közben aggodalmának adott hangot a kitermelés növelése miatt, mivel szerinte ennek következtében jövőre ismét jelentős túlkínálat alakulhat ki a piacon. Ezzel mit sem törődve, röviddel az európai piaczárás után, már 1 százalék feletti pluszban járt a Brent kőolajfajta jegyzése, de a tengerentúli WTI kurzusa is 0,8 százalékkal erősödött estére, vagyis a befektetők díjazták az OPEC+ döntését.
Az OPEC áprilisban határozott története legnagyobb termelés-visszafogásáról, a napi kínálatot 9,7 millió hordóval vágták vissza. Augusztusban a javuló gazdasági mutatók láttán kétmillió hordóval fokozták a napi termelést a tagországok, a következő, hasonló mértékű emelést pedig már lényegében akkor januárra ütemezték be, de ez a koronavírus-járvány második hullámával járó korlátozások miatt végül nem valósult meg. Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője úgy véli, hogy hatékony vakcinák esetén a jövő év végére lényegesen magasabb olajkeresletre kell készülni, de a napi százmillió hordós globális olajfogyasztás visszatérését az Erste csak 2023-ra várja. A Shell korábbi elnöke, John Hofmeister pedig a Fox Businessnek arról beszélt, hogy az olajkereslet valószínűleg elmarad a korábbi szinttől a következő 6-12 hónapban. Ezt azzal indokolta, hogy megváltoztak az emberek utazási szokásai, a munkahelyig történő eljutást és a légi közlekedést is ideértve. Ebben szerinte egy csapásra nem lesz változás, és egy hatékony koronavírus elleni oltás sem fog gyökeres fordulatot hozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.