B. H. L. | Az olaj termelése, a föld hőjének hasznosítása, egyes nemfémes anyagok bányászata, de még a feketeszéné is nőtt 2019-ben a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat (MBFSZ) legfrissebb összefoglalója szerint. A nyilvántartásokban szereplő 332 kőolaj- és földgáz-bányaterületen 2019-ben 26 bányavállalkozó működött. Tevékenységük révén az olaj felhozatala számottevően emelkedett, sőt, lényegében meg is duplázódott: a 2018-as, mintegy 0,8 millió tonnás mennyiséget egy évre rá 1,59 millió tonna követte. Kismértékben bővült a szén-dioxid bányászata is. A földgázé azonban 1,9 milliárd köbméter körülire esett, ami a bányászott gáz összesített energiatartalma alapján mélypontnak számít az FGSZ Zrt. és a MEKH közös kiadványa szerint.
Úgy csökkent az egyébként is visszaszorulóban lévő magyarországi széntermelés 2019-ben, hogy közben a belső arányai látványosan módosultak: feketekőszénből az előző évi mennyiség mintegy háromszorosát hozták a felszínre – bár a mennyiség a hivatal értékelése szerint még így is jelentéktelen –, a barnakőszén és a lignit esetében pedig néhány százalékos volt a csökkenés. Az összesen kibányászott, 6,85 millió tonnás szénmennyiség még távolabb került az elmúlt évekre jellemző, mintegy 8 millió tonnától, a teljes szénvagyon azonban nőtt a kutatásoknak köszönhetően.
A geotermikus energia előretörőben van Magyarországon. A föld hőjének 2019-es hasznosítását – az MBFSZ bányászati és járadékbevételi osztályára bejelentett adatok szerint – közel 37 millió köbméternyi víz kitermelése tette lehetővé, amelyből 4176 terajoule energiát nyertek ki. Az egy évvel korábbi összefoglaló adataival összevetve e két szám 24, illetve 26 százalékos növekedést mutat.
Magyarországon 2019-ben már nem termeltek ércet. Bauxitot utoljára 2018-ban bányásztak, a mangánérc termelése pedig 2016 közepén fejeződött be. Belendült viszont a nemfémes ásványi anyagok egyébként is évek óta növekvő kinyerése. A bányászott mennyiség 3,1 millió köbméterrel 40,97 millió köbméterre duzzadt. A legnagyobb tétel az építőipari kavics, az építő- és díszítőkő-ipari nyersanyag, valamint az építőipari homok volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.